Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Vergide Adalet Vurgusu

Mehmet Şimşek bugün resmi X hesabı üzerinden Türkiye'nin ekonomik geleceği için attıkları kritik adımları açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Şimşek’ten Vergide Adalet Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün resmi X hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda, enflasyon hedefleri ve vergi adaletini güçlendirmek amacıyla yürütülen çalışmalardan bahsetti. Enflasyonun tek haneye düşürülmesini, programlarının temel hedefi olarak belirlediklerini ifade etti.

“Fiyat istikrarı olmadan gelir dağılımında adalet ve kalıcı refah artışı mümkün değil” diyen Bakan Şimşek, bu hedefin önemine vurguda bulundu.

Vergide adaleti sağlamak için önemli düzenlemeler yapıldığına işaret eden Şimşek, bu düzenlemeleri şu şekilde sıraladı;

  • Asgari ücretin vergi dışı bırakılması
  • Gelir vergisi tarifesinde en alt dilimdeki vergi oranının düşürülmesi, en üst dilimdeki vergi oranının ise yükseltilmesi
  • Kurumlar vergisi oranının artırılması ve banka ile finans kurumları için daha yüksek vergi oranlarının belirlenmesi.

Vatandaşların alım gücünü artırmak için her alanda çalışmaların aralıksız devam ettiğini dile getirerek, programlarının şeffaf, öngörülebilir ve kural bazlı politikalara dayandığını vurguladı.

Bakan Şimşek açıklamasında uygulanan programın, Türkiye’nin kendi programı olduğunu belirtti. Ayrıca programın başarı ile uygulandığına da vurguda bulundu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.