Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Duyurmuştu: Kamuda Tasarruf Planının Ayrıntıları Netleşiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bu hafta duyurulan kamuda tasarruf tedbirleri ile 100 milyar TL hedefleniyor. Ayrıntılar geliyor…
Erdoğan Duyurmuştu: Kamuda Tasarruf Planının Ayrıntıları Netleşiyor
HABER GİRİŞ

Ekonomide sıkılaşma politikasına geçilmesi ile beraber kamuda tasarruf tedbirleri sıkça konuşulmaya başlandı. Bu haftanın başında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuda tasarrufa yönelik tedbirlerin alınacağının sinyalini vermişti.

Bu tedbirlere yönelik detaylar netleşmeye başladı. İlk etapta hayata geçirilecek tedbirler ile 100 milyar TL’lik tasarruf sağlanması planlanıyor. Buna göre kamuda tasarrufun artırılması amacıyla tüm kalemlerin gözden geçirileceği, yüzde 65’i biten yatırımların tamamlanacağı ancak yeni yatırımlara başlanmayacağı belirtildi.

Kamu kurumlarında uygulanacak yeni tasarruf önlemleri ile, tasarrufun amacı ve gerekçesi detaylı bir şekilde açıklanacak. Bu sayede, kamu harcamaları minimize edilerek, vatandaşların refah ve mutluluğunun daha ileri düzeylere taşınması hedeflenecek.

Tüm harcamalar titizlikle incelenerek yıllık maliyetlerinin belirlenmesi ve hangi alanlarda hangi tasarruf yöntemlerinin uygulanacağının raporlanması planlanıyor. Kamuda ulaşılması gereken tasarruf mikyarı olan 100 milyar TL, 11 trilyon 89 milyar TL olan 2024 merkezi yönetim bütçe gider hedefinin yüzde 0,9’una karşılık geliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.