Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KDV Oranları Artacak mı? Bakanlık Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV oranlarına yönelik açıklama yaparak halihazırda artışa yönelik bir çalışma bulunmadığını ifade etti. İşte detaylar;
KDV Oranları Artacak mı? Bakanlık Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de son günlerde KDV oranlarına yönelik ortaya atılan iddialar gündem olmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV ile ilgili tebliğ düzenlemesinden hareketle mal ve hizmetler itibarıyla KDV oranlarının belirlendiği listeler arasında kaydırma yapılarak oran artışları yapılacağı yönünde haberler yapıldığına dikkat çekti.

KDV oranlarının günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre Cumhurbaşkanı tarafından belirlendiği, mal ve hizmetler itibarıyla halihazırda 3 farklı oran uygulandığı paylaşıldı.

Temel gıda maddelerinin yer aldığı 1 sayılı listedeki mallar için oranın yüzde 1, yeme-içme, sağlık, eğitim, tekstil, konaklama gibi mal ve hizmetlerin yer aldığı 2 sayılı listedeki mallar için oranın yüzde 10, bu iki listede yer almayan mal ve hizmetler için ise genel oranın yüzde 20 olduğu ifade edildi.

Tebliğ Düzenlemesi Neden Yapıldı?

Bakanlık, yeme içme sektöründe bulunan bazı lokanta ve kafeler ile ilaç dışında çeşitli ürünleri satan eczanelerin oran farklılığını istismar ettiği ve rekabet eşitliğini bozduğu kaydedildi.

Bazı firmaların fiyatları KDV dahil olarak belirlenen hizmetler karşılığında yüzde 10 KDV hesaplanması gerekirken, bu hizmet yerine tıpkı bir market gibi et, su, meyve suyu ve benzeri ürünleri tek tek satmış gibi göstererek yüzde 1 oranında KDV hesaplandığı, vatandaştan alınan yüzde 10 oranındaki KDV tutarını fiş veya faturada yüzde 1 olarak gösterdikleri aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

KDV oranlarını artırma konusunda Cumhurbaşkanının yetkili olduğu, tebliğ ile KDV oran artışı yapılmasının mümkün olmadığı vurgulandı. Halihazırda KDV oranlarında artış yapılmasına yönelik herhangi bir çalışmanın bulunmadığı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.