Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Geldi! Dış Ticaret Haddi 3 Aydır Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu dış ticaret raporunu paylaştı. Dış ticaret haddi yılın üçüncü ayında da artmaya devam etti. Detaylar haberde...
Rapor Geldi! Dış Ticaret Haddi 3 Aydır Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına yönelik dış ticaret endeksleri raporunu paylaştı. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi Mart’ta 0,5 puan artarak 87,2 seviyesine ulaştı.

Şubat ayında dış ticaret haddi 1,5 puan artarak 86,7 seviyesine ulaşmıştı. Ocak ayında 5,4 puan artarak 86,1 seviyesinde kayda geçmişti.

Dış Ticaret Hadleri Mart 2024
Kaynak: TÜİK

Rapora göre ihracat birim değer endeksi Mart ayında yıllık bazda yüzde 1,4 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,6 arttı.

İhracat miktar endeksi yıllık bazda yüzde 2,8 azaldı.

İthalat birik değer endeksi yıllık bazda yüzde 2 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,7 azaldı.

GCM Yatırım Banner

İthalat miktar endeksi Mart ayında yıllık bazda yüzde 4,4 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi yüzde 0,5 azaldı. İthalat miktar endeksi ise yüzde 3,5  arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.