Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddi Şubat’ta Artış Seyrini Sürdürdü

TÜİK tarafından bugün yayımlanan rapora göre dış ticaret haddi Şubat ayında da artmaya devam etti. Detaylar haberde...
Dış Ticaret Haddi Şubat’ta Artış Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına yönelik dış ticaret endeksleri raporunu açıkladı. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi Şubat ayında 1,5 puan artarak 86,7 seviyesine ulaştı.

Dış ticaret haddi Ocak ayında 5,4 puan artarak 86,1 seviyesine ulaşmıştı.

Dış Ticaret Haddi Şubat 2024
Kaynak: TÜİK

Bugün yayımlanan raporda ihracat birim değer endeksinin yıllık bazda yüzde 4,3 azaldığı, ihracat miktar endeksinin ise yüzde 18,6 arttığı not edildi.

İhracat birim değer endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,2 azaldı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 8,4, yakıtlarda yüzde 6,9, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,3 azaldı.

İthalat birim değer endeksi ise Şubat’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 azaldı. İthalat miktar endeksi ise yüzde 3,5 azaldı.

GCM Yatırım Banner

İthalat miktar endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,4 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 19,0, yakıtlarda yüzde 2,8 arttı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 9,7 arttı.

Söz konusu dönemde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat miktar endeksi yüzde 1,7, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ithalat miktar endeksi ise yüzde 6,3 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın