Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Dış Ticaret Haddi Artış Trendini 2024’e Taşıdı

Türkiye'nin dış ticaret performansını değerlendiren ve uluslararası ticaretin durumu hakkında detay veren Ocak ayı dış ticaret endeksleri raporu yayımlandı. İşte detaylar;
Türkiye’nin Dış Ticaret Haddi Artış Trendini 2024’e Taşıdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin dış ticaret faaliyetlerini ölçen, uluslararası ticaretin durumu hakkında önemli bilgiler sunan Ocak ayı dış ticaret endeksleri raporu yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) raporuna göre ihracat birim değer endeksi ile ithalat birim değer endeksi arasındaki oran olan dış ticaret haddi artış trendine devam etti.

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre dış ticaret haddi Ocak 2024’te 5,4 puan artarak 86,1 seviyesine ulaştı. 2023 yılının Ocak ayında endeks 80,7 seviyesinde kaydedilmişti.

Geçen ay açıklanan Aralık 2023 raporunda Türkiye’nin dış ticaret haddi 4,6 puan artarak 87 puana ulaşmıştı.

Dış Ticaret Haddi Ocak 2024 Grafiği
KAYNAK: TÜİK

Ocak ayı raporu incelendiğinde ihracat birim değer endeksi yıllık bazda yüzde 3,3 azalırken, ihracat miktar endeksi ise yıllık bazda yüzde 7 yükseldi.

İthalat birim değer endeksi Ocak’ta yıllık bazda yüzde 9,3, ithalat miktar endeksi ise yüzde 13,9 azalış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi Aralık 2023’te 161,8 iken Ocak 2024’te yüzde 5,6 oranında azalarak 152,8 oldu.

Söz konusu dönemde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ithalat miktar endeksi ise yüzde 4,1 azalış gösterdi. Endeks 115,4 seviyesinde kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın