Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddi Aralık’ta Beş Ayın En Yükseğine Çıktı

Türkiye istatistik Kurumu tarafından dış ticaret endeksleri raporu yayımlandı. Dış ticaret haddi Aralık 2023'te beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı
Dış Ticaret Haddi Aralık’ta Beş Ayın En Yükseğine Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık 2023’e ilişkin dış ticaret endeksi verilerini açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre ihracat birim değer endeksi Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azalırken, endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,9 artış kaydetti.

Endeks ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 10,2, yakıtlarda yüzde 15,5 azalırken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) değişmedi.

İhracat miktar endeksi ise Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 artış kaydetti. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,0 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 4,8 azaldı. Yakıtlarda yüzde 31,9 artış kaydedilirken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,5 düşüş kaydedildi.

Dış ticaret haddi
Kaynak: TÜİK

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2022 yılı Aralık ayında 82,4 olarak gerçekleşen dış ticaret haddi, 4,6 puan artışla, 2023 yılı Aralık ayında 87,0 puana ulaştı. Böylece son beş ayın en yüksek seviyesi görülmüş oldu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat miktar endeksi, geçen yılın Kasım ayında 152,2 iken, Aralık’ta yüzde 6,5 oranında artarak 162,1’e ulaştı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise ihracat miktar endeksi ise 2023 Aralık’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,7 oranında artarak 168,3 oldu.

GCM Yatırım Banner

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ithalat miktar endeksi, Kasım 2023’te 123,3 iken Aralık ayında yüzde 0,6 oranında azalarak 122,6 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise ithalat miktar endeksi, Aralık ayında yıllık bazda yüzde 1,6 düşüşle 130,2’ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın