Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon Raporu Sonrası Ekonomistler Görüşlerini Paylaştı

Bugün TCMB Başkanı Fatih Karahan tarafından yılın ikinci enflasyon raporu sonrası ekonomistler değerlendirmelerde bulundu.
Enflasyon Raporu Sonrası Ekonomistler Görüşlerini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, bugün yılın ikinci enflasyon raporu tanıtımını gerçekleştirdi. Sunumda yıl sonu enflasyon tahmini 2 puan artışla yüzde 38 olarak revize edildi. 2025 ve 2026 yılı sonu tahminlerinde ise bir değişiklik yapılmadı.

Karahan’ın sunumu ile ilgili ekonomistler değerlendirmede bulundu. Biz Finansal Danışmanlık Kurucusu Murat Özsoy, Merkez Bankası Enflasyon Raporu Sunumu öncesinde en çok merak edilen konunun, toplantı sonrasında günün ana manşet haberi olduğunu belirterek, bunun da 2024 yıl sonu enflasyon tahmininin 2 puan yukarı güncellenerek yüzde 38’e çekilmesi olduğunu ifade etti.

‘Hedef Gerçekçi Değil’

2024 yılı tahmin aralığının üst sınırının yüzde 42 olarak korunmasının bu hedef revizyonunun önem derecesini azalttığını düşünen Özsoy, “Eğer 2024 yılı için bir revizyon yapılacak idiyse bu daha gerçekçi olmalıydı. Hatta 2025 yılı da belirgin şekilde yukarı revize edilmeliydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Özsoy, Merkez Bankası’nın kredibilite konusunda iyi bir sınav veremediğini belirterek, TCMB’nin ilave bir faiz artışı yapmayacağını, baz etkisi kaynaklı dezenflasyon süreci başladığında da zaten artış yönünde bir adım beklenmeyeceğini söyledi.

Yılın son çeyreğinde ilk faiz indiriminin tartışılabileceğini belirten Özsoy, Merkez Bankası bu adımı atacağı gün, dolar/TL kurunda yukarı yöndeki hızlı olası hareketlerin enflasyon ile mücadeleyi olumsuz etkilememesi için o tarihlere hazırlık olarak rezerv biriktirmeye devam edecektir. Hanehalkını henüz güzel günler beklemiyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Alnus Yatırım: Revizeyi İyimser Bulduk

Alnus Yatırım’dan yapılan değerlendirmede, ilk raporda yapılan enflasyon tahminlerinin son aylardaki yükseliş nedeniyle zora girdiği kaydedildi. Bugünkü rapor ile enflasyon öngörülerinin yukarı yönlü revize edilmesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, bu revizenin 2024 yılı için sadece 2 puan olması ve 2025-2026 tahminlerinin korunmasınının iyimser bulunduğu belirtildi.

TCMB’nin, Mayıs ayına yönelik yüzde 75-76 düzeyindeki senelik enflasyon beklentisinin kendi beklentileri ile uyumlu olduğunu belirten Alnus Yatırım, sonrasındaki dönemde baz etkisinin oldukça yüksek olduğu Temmuz ve Ağustos aylarının dışındaki aylarda ortaya çıkacak olan enflasyon oranlarının belirleyici olacağına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.