Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat Faizi Bekleyenlere Kötü Haber: Rüzgar Tersten Esiyor

Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranının da üzerine çıkan TL mevduat hesaplarda eski heyecan yok. Mevduat faizi düşerken, Hakan Kara’dan açıklama geldi.
Mevduat Faizi Bekleyenlere Kötü Haber: Rüzgar Tersten Esiyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 50 seviyesine çıkarmasıyla TL mevduat hesaplarda hareketlilik artmış ve bankalar mudilere politika faizinden yukarıda getiri sunma yarışına girmişti. Ancak gelinen noktada rüzgar yeniden tersten esti.

TL mevduat hesapları için 30 Nisan 2024 tarihine kadar süren stopaj kampanyasının sonuna gelindi. 1 Mayıs tarihli Resmi Gazete ilanıyla mevduat hesaplara beklenen stopaj düzenlemesi geldi.

Stopaj oranlarının yükselmesiyle mevduat hesapların cazibesi sorgulanmaya başladı. Mevcutta kimi özel bankaların verdiği faiz oranı yüzde 55’e kadar çıksa da yüzde 70’e dayanan enflasyon karşısında güçlü bir enstrüman olarak görülmeyen mevduat seçeneği geri planda kaldı.

TCMB eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, bankaların mevduat faizlerini neden düşürdüğünü yazdı. Sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamasında, TL likidite fazlasının ve stopaj düzenlemesinin mevduat faizini düşürdüğünü söyledi.

Kara, “Piyasada TL likidite fazlası nedeniyle fiili gecelik faizler TCMB politika faizinin altına geldi. Para piyasası fonlarına gelen stopaj mevduat rekabetini azalttı. TCMB depo ihalesiyle birincisine tedbir alıyor. İkincisine yapacak pek bir şey yok” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.