Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mevduat Hesaplarda Beklenen Stopaj Düzenlemesi Geldi

Borsanın ezeli rakibi olarak görülen mevduat hesapların cazibesi dün itibarıyla sonlanırken, Resmi Gazete’de yeni bir düzenleme duyuruldu.
Mevduat Hesaplarda Beklenen Stopaj Düzenlemesi Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TL mevduat hesaplardaki gelir vergisinde stopaj indiriminde dün son gündü. Stopaj indirimi için ekonomi yönetiminin son ana kadar yeni bir düzenleme duyurması beklenirken, gece saatlerinde beklenen karar geldi.

TL mevduat hesaplardaki uygun tarifelerin devamı gelmedi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile mevduat hesaplarda verilen faize uygulanan stopajda değişiklik yapıldı.

31 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak değişiklikle, mevduattan elde edilen faiz ve katılım bankalarından elde edilen kâr paylarında uygulanan stopaj oranları 6 aya kadar olan vadede yüzde 5’ten yüzde 7,5 oranına çıkarıldı.

Bir yıla kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarılırken, bir yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 0 olarak uygulanan stopaj yüzde 2,5 olarak belirlendi.

Kararda en dikkat çekici olan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarıyla ilgili oldu. Merkez Bankası’nın sırtına faiz yükü olarak binen KKM sisteminde vergi alınmayacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

KKM ile döviz tevdiat hesaplarından dönüşüm kuru üzerinden TL’ye çevrilen mevduat hesaplarında uygulanan yüzde 0’lık stopaj korundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.