Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB, Menkul Kıymet Düzenlemesini Sonlandırdı

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, menkul kıymet tesisine ilişkin düzenlemeyi yürürlükten kaldırdı. İşte detaylar;
TCMB, Menkul Kıymet Düzenlemesini Sonlandırdı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırmak ve makro finansal istikrarı güçlendirmek amacıyla makroihtiyati politikaları sadeleştirmeyi sürdürüyor. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile menkul kıymet tesisine ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırıldı.

6 Nisan 2024 tarihli basın açıklamasını anımsatan TCMB, menkul kıymet tesisi düzenlemesine yönelik sadeleşme adımlarının duyurulduğuna işaret etti. 6 Nisan’da bu düzenlemenin yakın zamanda sonlandırılmasının planlandığı açıklanmıştı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan tebliğ menkul kıymet tesisine ilişkin düzenlemenin yürürlükten kaldırılmasının, piyasa mekanizmasının daha etkin işlemesine ve makro finansal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

25 Aralık 2013 tarihli ve 28862 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’in geçici 16’ncı maddesinin beşinci fıkrasının da değiştirildiği kaydedildi.

Bu değişiklikle Merkez Bankası’nın belirlediği usul ve esaslara göre kredilerin bilanço büyüklüklerine oranına bağlı bir gösterge çerçevesinde açıklanan seviyenin altında olan bankalara ve finansman şirketlerine söz konusu madde hükümleri uygulanmayacak.

GCM Yatırım Banner

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan tebliğin 29 Mart 2024’te geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdiği ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı tarafından yürütüleceği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.