Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine’de Nakit Dengesi Kurulamıyor: 237 Milyar Liralık Açık Var

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Nisan ayının Hazine nakit gerçekleşmeleri raporunu açıkladı. Raporda, Hazine’deki nakit dengesi açık vermeyi sürdürdü.
Hazine’de Nakit Dengesi Kurulamıyor: 237 Milyar Liralık Açık Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yılın dördüncü ayındaki Hazine nakit gerçekleşmeleri raporunu paylaştı. 2023 yılı Hazine’deki nakit dengesinin verdiği açıkla kapandıktan sonra bu yıl için gelen verilerde değişiklik görülmedi.

Nisan ayında da nakit dengesindeki açık artarak sürdü. Rapora göre Hazine nakit dengesi Nisan 2024 döneminde 237 milyar liraya yakın açık verdi.

Böylece Hazine’deki nakit dengesi açığının, yılın ikinci çeyreğine girişte de büyüğü görüldü. Hazine nakit dengesi Mart ayında 166,7 milyar lira açık vermişti.

Hazine’nin Nisan ayında faiz dışı nakit dengesi 103,8 milyar TL’den 131,8 milyar TL’ye çıktı.

Ocak-Nisan dönemindeki faiz dışı denge 477,7 milyar TL’lik açık verirken, aynı dönemde nakit dengesinde 807,4 milyar liralık açığa imza atıldı.

GCM Yatırım Banner

Mehmet Şimşek Rekor Açığa Hazırlıklı

Hazine nakit dengesi geçen yılın genelinde 625,5 milyar liralık açık vermiş, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise 2024 yılının daha yüksek seviyede açıkla kapanmasını beklediğini duyurmuştu.

Yılın başında yaptığı konuşmada, 2024 için neredeyse 2 katı bütçe açığı verileceği senaryosunu göz önünde bulundurduklarını kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.