Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Valilere Togg Çıkışı: Makam Aracınızı Satın

Kemer sıkma politikalarına çoktan geçen halka valilerin de katılması gerektiği uyarısını yapan Şimşek, kamuda tasarruf tedbirlerine makam araçlarını dahil etti.
Şimşek’ten Valilere Togg Çıkışı: Makam Aracınızı Satın
HABER GİRİŞ

Geçen hafta gerçekleştirilen ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın da katıldığı Valiler Toplantısı’nda konuşulanlar kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. Toplantıda valilere direktif veren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında makam araçlarını ajandasına aldığı öğrenildi.

Mali disiplin için kemer sıkma politikalarının kamuda da uygulanması gerektiğine inanan Şimşek, Hürriyet’in aktardığına göre toplantıda valilere önemli uyarılarda bulundu.

Türkiye’nin ekonomik anlamda zorlu bir süreç yaşadığını söyleyerek, “Tasarruf tedbirleri konusunda sizden yardım istiyoruz” diyen Şimşek, 81 ilde de valilerin tasarruf tedbirlerine uymakla mükellef olduğunun altını çizdi.

Ancak valilerin yine de tedbirlere uymadığı yorumunu yapan Bakan Şimşek, “Gelin görün ki bu öyle olmuyor; taşıt kullanımından tanıtım giderlerine kadar… Bu alanlarda hakikaten hassasiyet gerekiyor” dedi.

Bütçeye Uyulsa Bile Bu Yıl İki Katı Rekor Açık Geliyor

1,37 trilyon TL’lik rekor açıkla kapanan 2023’ün devamında bu yıl ise neredeyse iki katı bütçe açığı verileceği uyarısını yapan Şimşek, valilere şöyle seslendi:

GCM Yatırım Banner

“Türkiye’de 2024 yılında biz bütçeye tam uyarsak 2,7 trilyon lira açık vereceğiz. O açığı nasıl finanse edeceğiz? Borçla. Borçla finanse etmek demek bugünkü yüksek faiz sürecinde memleketin imkânlarının yatırım ve hizmet yerine faize gitmesi demektir. O yüzden sizin de üzerinize görev düşüyor.”

Valilerin göstereceği desteğin çok değerli olduğuna inanan Şimşek, “Ben defterleri sonuna kadar kullanıyorum. Kağıt falan kullanmıyorum. Bu seviyeye kadar inmemiz lazım” diye ekledi.

“Bu Babamızın Parası Değil”

Valilerin tasarruf tedbirleri kapsamında göstermesi gereken hassasiyeti özellikle gösterişten uzak olmak anlamında yansıtmaları gerektiği uyarısını yapan Şimşek, “Bu babamızın parası değil” diyerek makam araçlarına dikkat çekti.

Yerli araç Togg alımlarına ilişkin gelen soru üzerine ise “Makam araçlarınızı satıp, Togg alabilirsiniz” yanıtını verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.