Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doların Seyri TCMB Raporuna Bağlı! Gözler Enflasyon Hedefinde

"Türkiye'nin ekonomik geleceği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı raporla şekillenecek. Detaylar haberin içerisinde;
Doların Seyri TCMB Raporuna Bağlı! Gözler Enflasyon Hedefinde
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin ekonomik gündemi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkı para politikası kararları ve döviz kurlarındaki seyirle şekilleniyor. Bugün TCMB’nin yayımlayacağı “2024-İkinci Enflasyon Raporu” toplantısı, piyasalarda merakla bekleniyor.

TCMB, enflasyonu düşürme ve döviz rezervlerini artırma hedefleri doğrultusunda sıkı para politikasını kararlılıkla sürdürüyor. Son dönemde politika faizinin yüzde 50’ye yükseltilmesiyle birlikte ise dolar kuru üzerinde istikrarlı bir etki gözlemlendi.

Merkez Bankası’nın raporu öncesi dolar/TL kuru 10.20 itibarıyla yüzde 0,09 artışla 32,27 lira seviyesini gördü. Dolar/TL kuru yıllık bazda yüzde 65,39 yükselirken, 2024 yılının başından bu yana ise yüzde 9,07 oranında değer kazandı.

Türkiye Gazetesi haberinde, ekonomistlerin TCMB’nin politika tutumunu korumasını ve bugünkü raporda yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 36 olarak tutmasını beklediğine işaret etti. Bu durumun piyasalara güven vererek dolardaki seyri de etkileyeceği öngörüldü.

Diğer bir taraftan TCMB’nin yerel seçim sonrasında rezervlerini 33 milyar dolar artırdığına dikkat çekildi. Bu artışın büyük bir kısmınınsa döviz alımlarından kaynaklandığı ileri sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Döviz girişini artırmak adına swap kanallarının açılması beklentisinin de gündemde olduğu belirtilen haberde, ekonomistlerin swap kanallarının ancak belirli koşullar altında ve uzun vadeli işlemler için açılabileceğini vurguladığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.