Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Kamuda Tasarruf Dedi! 81 Şehre Genelge Yolladı

Tarım ve Orman Bakanlığı önemli bir adım atarak israfı önleme ve tasarrufu artırma hedefiyle tüm birimlerine geniş kapsamlı bir genelge gönderdi. İşte detaylar;
Bakanlık Kamuda Tasarruf Dedi! 81 Şehre Genelge Yolladı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kamuda tasarruf çağrılarının ardından bakanlıklardan açıklamalar gelmeye başladı. Ekonomim’de yer alan habere göre Tarım ve Orman Bakanlığı, israfın önlenmesi ve tasarrufun artırılması adına önemli bir adım attı.

Bakanlık, tüm birimlerine gönderdiği genelge ile tasarruf tedbirlerini hayata geçiriyor. Bakan Yardımcısı Ahmet Bağcı imzasıyla hazırlanan genelge ile 81 il, 160 merkez birimi ve 16 bölge müdürlüğüne gönderilen talimarlar kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması hedefleniyor.

Genelgede yer alan tedbirler arasında, özellikle ofis malzemelerinin kullanımına dair kısıtlamalar öne çıkıyor.

Bakanlık Birimlerine Hediyelik Eşya Kısıtlaması

Fotokopi makineleri, yazıcılar ve kağıtların özel maksatlı kullanımının engellenmesi, ajanda, bloknot, çanta gibi malzemelerin basım ve dağıtım bedellerinin ödenmemesi gibi adımların tasarruf bilincinin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Hediyelik eşya ve eşantiyonların yapımı ve bedelinin ödenmemesi, atık kağıtların ayrı toplanması ve değerlendirilmesi gibi çevre dostu uygulamalar da genelge kapsamında yer alıyor. Bu tedbirlerin sadece maddi anlamda değil, çevresel etki açısından da önem taşıdığı görüldü.

GCM Yatırım Banner

Kamu spotu, tanıtım filmi gibi materyallerin, kurumun kendi imkanları kullanılarak yapılmasına dikkat etmesine vurguda bulunuldu.

Atıl Personel Bırakılmayacak

İhtiyaç fazlası personelin değerlendirilerek atıl personel bırakılmaması da genelgede yer aldı. İş kanunu gereği zorunlu durumlar dışında fazla mesai ücreti alacak şekilde çalıştırılmaması gerektiğine de işaret edildi.

Enerji ve su kullanımında da tasarrufa yönelik uygulamalar genelgeyle teşvik ediliyor. Gereksiz enerji sarfiyatından kaçınılması ve su kullanımında tasarruf sağlayan sistemlerin tercih edilmesi genelgede öne çıktı.

Taşıt edinimi konusunda ise sadece acil ve zorunlu durumlar dışında yeni araç alımlarının yapılmayacağı belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın