Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hafize Gaye Erkan için Yeni İddia: BDDK’nın Başına mı Geliyor?

Bu yılın Şubat ayında TCMB’deki görevinden ayrılan Hafize Gaye Erkan’ın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı olarak atanacağı öne sürüldü.
Hafize Gaye Erkan için Yeni İddia: BDDK’nın Başına mı Geliyor?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başkanı Hafize Gaye Erkan, 2 Şubat’ta görevinden ayrılmış, yerine Fatih Karahan atanmıştı. Erkan, 8 Haziran 2023’te Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ilk kadın başkanı olmuştu.

O günden bu yana sessizliğini koruyan Hafize Gaye Erkan’la ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Gerçek Gündem’de yer alan iddiaya göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun görevden alınacağı ve yerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Hafize Gaye Erkan’ı atayacağı iddia edildi.

Kulislerde dolaşan bilgilere göre Bakan Şimşek, Haziran ayı başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bu atama konusunda ikna etti.

Diğer yandan kamu bankaları üzerinde de önemli değişiklikler olacağı konuşuluyor. İddialara göre, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın genel kurulları önümüzdeki Perşembe günü yapılacak ve bu genel kurullarda yönetim ve denetim kurulları üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek. İki kamu bankasının genel müdürünün de görevden alınacağı konuşuluyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın