Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliyi Ne Bekliyor? Temmuz’da Maaşlar Ne Kadar Artacak?

Noyan Doğan, emeklilerin maaşlarına yapılması beklenen iyileştirmeler kapsamında beklentilerini paylaştı. Temmuz’da maaşlar artacak mı? İşte detaylar;
Emekliyi Ne Bekliyor? Temmuz’da Maaşlar Ne Kadar Artacak?
HABER GİRİŞ

Milyonlarca emekli, oldukça düşük kalan maaşlarıyla birlikte günden güne artan fiyatlar karşısında ayakta kalmaya çalışıyor. Bazı uzmanlar, seçimlerin öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekli maaşlarında iyileştirme yapmasını bekliyordu. Ancak sıkılaşma adımları kapsamında maaşlarda artışa gidilmedi.

Hürriyet yazarlarından Noyan Doğan, emekli maaşlarına yönelik beklentilerini paylaştı. Doğan, 2024’ün Ocak-Haziran dönemini kapsayan 6 aylık enflasyonun yüzde 10’u geçmesi halinde geçen tutarın enflasyon farklı olarak ödeneceğini belirtti.

Enflasyonun Mayıs ve Haziran’da yüzde 3’ler seviyesinde artış göstermesi durumunda 2024’ün ilk 6 aylık enflasyonunun yüzde 25, yüzde 27’ye çıkmasının muhtemel olduğuna dikkat çekti.

Emekli maaş zammının yüzde 25’lik enflasyon tahminine göre yapılabileceğini, yılın dört aylık enflasyonuna (yüzde 18,72) göre memur ve emeklileri için şimdiden enflasyon farkının oluştuğunu belirtti. Toplu sözleşmeden kaynaklı zam eklendiğinde memur ve emeklilerin zam tutarının yüzde 13.50 olduğunu paylaştı.

En Düşük Aylık 17 Bin TL

Yılık ilk yarısındaki enflasyonun yüzde 25 olması halinde memur ve emeklileri için yüzde 10’luk enflasyon farkı oluşacağını, bunun üzerine toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 10’luk zam eklendiğinde ise memur ve memur emeklilerinin Temmuz ayında maaşlarını yüzde 20 zamlı alabileceğini aktardı. Böylece Temmuz ayında en düşük memur emeklisi maaşının 17 bin liraya yükseleceğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

İşçi, Bağ-Kur ve Tarım Emeklileri

Noyan Doğan, işçi, Bağ-Kur ve tarım emeklilerinin maaşlarına yönelik değerlendirmelerini de açıkladı. İlk 6 aylık enflasyonun yüzde 25 olacağı üzerinden hareketle işçi, Bağ-Kur ve tarım emeklilerinin Temmuz’da maaşlarını yüzde 25 zamlı alacağını kaydetti.

Temmuz’da maaşlarda yeni bir düzenleme yapılmaması durumunda  memur emeklilerinin maaş zamlarının işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammından düşük kalacağını belirtti.

Doğan, “Tahminime göre memur emeklilerinin maaş zamları işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamlarına eşitlenecektir, yani yüzde 25 olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Temmuz’da yeni zamla birlikte kök maaşların da değişeceğini, 10 bin lira olan en düşük emekli aylığı artırılmadığı durumda Temmuz’daki yüzde 25’lik zammın kök maaşa uygulanacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.