Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den 77 Gün Sonra Miktarsal Sıkılaşma Hamlesi

TCMB, 2,5 ayın ardından miktarsal sıkılaşma politikasını tekrar devreye alarak TL depo alım ihalesi açtı. Detaylar haberin içerisinde;
TCMB’den 77 Gün Sonra Miktarsal Sıkılaşma Hamlesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), miktarsal sıkılaşma adımlarını güçlendirmek amacıyla yeni bir hamle yaptı. 21 Şubat’tan sonra ilk defa TL depo alım ihalesini açan TCMB, bu ihale kapsamında 200 milyar TL tutarında işlem gerçekleştirdi.

TCMB’nin açtığı 200 milyar TL tutarındaki ihalenin, geleneksel yöntemle 15 Mayıs 2024 vadeli olarak gerçekleştirileceği kaydedildi.

Merkez Bankası’nın verilere göre son iki günde bankacılık sisteminde likidite fazlası oluştuğu gözlemlendi. 7 Mayıs’ta likidite fazlası 86,6 milyar TL olarak kaydedilmişti. Bu durum, TCMB’nin aktif bir tutum içerisinde olacağını vurguladığı yönlendirmeleriyle uyumlu bir şekilde gerçekleşti.

Aralık’ta TCMB’nin yaptığı duyuruda, parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmek ve sterilizasyon araçlarını çeşitlendirmek amacıyla TL depo ihalelerini açabileceğine işaret edilmişti.

Tüm bunlara ek olarak 25 Nisan tarihli Para Politikası Kurulu toplantısının karar metninde, likidite gelişmelerinin yakından takip edileceği ve gerektiğinde sterilizasyon araçlarının etkin bir şekilde kullanılacağı vurgulanmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın