Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Bankası Genel Müdürü Bankacılık için Karanlık Tablo Çizdi

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, katıldığı bir etkinlikte ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmede bulundu. Ayrıntılar geliyor...
İş Bankası Genel Müdürü Bankacılık için Karanlık Tablo Çizdi
HABER GİRİŞ

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, katıldığı bir etkinlikte ekonomi politikası ve bankacılık konularında konuştu. Aran, bankacılık tarihinde kâr anlamında en zorlu dönemin yaşandığını belirtti.

Ekstrem bir dönemden geçildiğini vurgulayan Aran, yıl sonunda yüzde 42 hedefi tutturulabilir TL’deki sıkışıklığı yabancı para kredi ile aşabildiklerini söyledi. Aran kurda risk görmedikleri için yabancı para kredi verebildiklerini belirterek, “Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını geçtikten sonra 30 Eylül itibariyle artık ülkede kredi ve enflasyonun makul bir seviyede oturmaya başlayacağını göreceğiz” diye konuştu.

Enflasyonla mücadeleye yatırımcının güven duyduğunu anlatan Aran, “Türkiye enflasyonu yüzde yirmi sekizlik bir faizi bile karlı hale getirecek noktaya indirecek. Bu ne kadar aşağıya inerse aslında enflasyonla mücadelede o kadar inandırıcı olduğumuzu gösterecek.” ifadelerini kullandı.

Hakan Aran, kredi büyümesinin bu yıl tarihi düşük seviyede çıkabileceğini, bireysel kredi ve kredi kartı ödemelerinde bozulma sinyalleri aldıklarını söyledi.

Aran: Turizm ve İhracatta Karlılık Azalacak

Aran konuşmasının devamında, turizm ve ihracatta zor bir dönem yaşanacağını belirtti. enflasyonun dikkate alındığında karlarda ciddi bir düşüş olduğunun altını çizen Aran, mevcut kur seviyesinin turizmi etkileme potansiyeli olduğuyla ilgili de dönüşler olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası’nın bunu dengede tutmaya çalıştığını belirten Aran, “Yani kurun ideal seviyesi ne diye tartışmalarını yaşıyor olabiliriz. Aslında her sektöre, turizm sektöründe de ihracatta da bir kar düşüşüyle, daha az karlı bir ortamla bir süre geçirmek durumunda kalacağız” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.