Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yenilenen Covid-19 Salgını Yakın Vadede Küresel Ekonomik Görünümü Bozdu

Filipin Merkez Bankası Başkanı, yeniden artış gösteren koronavirüs vakalarının kısa vadede küresel ekonomik görünümü bozduğunu söyledi.
Yenilenen Covid-19 Salgını Yakın Vadede Küresel Ekonomik Görünümü Bozdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Devam eden ekonomik zorluklar nedeniyle 2020’nin başından bu zamana kadar 5 kez faiz indirimine giden Filipin Merkez Bankası Başkanı Benjamin Diokno, bu hamleleriyle dikkat çekmişti. Geçen günlerde ise faiz indirimleri sayesinde 2021’in ikinci çeyreğinden itibaren güçlü bir toparlanma görüleceğini söylemişti.

Diokno şimdi de yenilenen koronavirüs salgını nedeniyle dünya ekonomisinin kısa vadede beklenenden daha kötü olacağını söyledi.
IMF Küresel Ekonomi GSYİH Tahmini - Ekim 2020
Kaynak: IMF

Milken Enstitüsü Asya Zirvesi’ndeki sanal bir panel tartışmasında konuşan Diokno, “Bence son olaylar, kısa vadede bir iyileşmeden ziyade bir bozulmaya işaret ediyor. Bu yüzden dördüncü çeyreğe belki gelecek yılın ilk çeyreğine kadar IMF tahminlerinden daha kötü olarak bakarım,” ifadelerini kullandı.

IMF Ekim ayında küresel ekonominin 2020 yılında %4,4 küçüleceğini söylemişti. Diokno ise bu tahminin biraz iyimser olduğunu söylüyor. En son IMF tahmini, Haziran ayında yapılan bir önceki tahmine göre yukarı yönlü bir revizyonu içermişti.

Yatırımcılar Covid-19 aşısı cephesinde kaydedilen ilerlemeyi takiben son haftalarda daha iyimser hale geldi. İngiltere ise dün halk üzerinde aşı uygulamaları yapan ilk ülke oldu. Diokno, aşıların ekonomik faydaları hissedilmeden önce Avrupa ve ABD’deki salgın durumundaki kötüleşmenin ekonomiyi ağırlaştıracağını ifade etti. Diokno, Japonya ve Güney Kore gibi bazı Asya ülkelerinin de vakalarda yeniden canlanma yaşadıklarını söyledi.

Worldometer verilerine göre dünya genelinde 68,5 milyondan fazla kişi koronavirüsle enfekte olurken, 1,5 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti.
Dünya Geneli Günlük Vaka - 8 Aralık
Kaynak: Worldometer

Dünya genelinde günlük yeni vaka sayısı dün 591,889 olurken, 11.714 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka bakımından 15,5 milyonu geçen sayısı ile ABD ile ilk sırada yer alıyor. Avrupa kıtasında toplam vaka sayısı 18,8 milyonu geçerken, Asya’da 17,7 milyonun üzerinde bulunuyor.

Diokno, aşıların mevcudiyetinin önümüzdeki yılın ilk çeyreğinin ötesinde küresel ekonomik umutları artıracağını da söyledi. Koronavirüsü içeren ilk ülkeler arasında görünen Çin’in Asya’nın küresel ekonomik iyileşmeye liderlik etmesine yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Merkez bankası başkanı, Filipin ekonomisinin ise bu yıl beklenen %9’luk bir daralmanın ardından gelecek yıl güçlü bir şekilde toparlanacağını düşünüyor.
Filipinler 3Ç20 GSYİH
Kaynak: PSA

Diokno, Güneydoğu Asya ülkesinin salgın patlak verdiğinde güçlü bir pozisyonda olduğunu hatırlattı. Bu durumun, politika yapıcılara ekonomiyi desteklemek için mali ve politika alanı sağladığına dikkat çekti. Geecek yıl ülkenin ekonomik toparlanmasına inşaat ve emlak gibi sektörlerin öncülük edeceğini de sözlerine ekledi.

Diokno, “Umuyoruz ki ekonomiye güçlü bir güven olacaktır. Şu anda tüketiciler hala dışarı çıkıp bir şeyler satın almaya korkuyorlar. Bu nedenle önümüzdeki yıl daha güçlü bir tüketici harcaması verisi bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu