Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Kısıtlamalar Paskalya’ya Kadar İngiltere Ekonomisini Yavaşlatacak

Önde gelen düşünce kuruluşu, İngiltere’de artan kilitlemelere atıfta bulunarak ekonominin Paskalya’da önceden tahmin edilenden yüzde 6 daha küçük olacağını söyledi.
Yeni Kısıtlamalar Paskalya’ya Kadar İngiltere Ekonomisini Yavaşlatacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Bağımsız düşünce kuruluşu Resolution Foundation tarafından yapılan yeni bir araştırma, İngiltere ekonomisinin Paskalya’da, bir ay önce tahmin edilenden yüzde 6 daha küçük olacağını öngördü.

İngiltere’nin en önemli ekonomik düşünce kuruluşlarından biri olan Resolution Foundation, bu uyarısını yeni koronavirüs kısıtlamaları dalgasına atıfta bulunarak yaptı. İskoçya ve Galler’deki ulusal kilitlemelerin ve İngiltere’nin çoğunda uygulanan 4. kademe kısıtlamalarının Paskalya’ya kadar büyümeyi yavaşlatacağını söyledi.

Ayrıca Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nin yüzde 5,5 tahminine kıyasla 2021’de %4,3 büyümeye yol açacağını ekledi.
İngiltere Resolution Foundation Aralık 2020
Kaynak: The Resolution Foundation

Düşünce kuruluşunun başkanı Torsten Bell; “yeni Covid-19 dalgasını kontrol altına alma çabaları, 2021’in ilk birkaç ayının daha sert kilitlemeler gerektirmesi durumunda olacağı anlamına geliyor” diyerek şöyle devam etti.

“Paskalya kadar bu ekonominin bir ay önce umulandan %6 daha küçük olduğu anlamına gelebilir. Hükümet, en çok etkilenen firmalara daha iyi destek sağlamalı ve izin programı için kendi kendilerini izole etmeleri gereken işçilere acilen izin vermelidir. 2021, tünelin sonunda ışık sunuyor ancak oraya ulaşmak sarsıntılı bir yolculuk olacak.”

Sonuçta 2021’in başları, ilk koronavirüs aşısının onaylanması konusundaki iyimserliğin halkın güvenini artırdığı ve borsaları yükselttiği birkaç hafta öncesine göre çok daha zayıf görünüyor.
İngiltere 3Ç20 GSYİH
Kaynak: ONS

Birleşik Krallık’ta şimdiye kadar yarım milyondan fazla kişi Pfize/BioNTech aşısını aldı ancak o zamandan beri yeni, daha bulaşıcı bir koronavirüs varyantı daha sert kısıtlamalara yol açtı. İşte bu nedenle düşünce kuruluşu da tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Bununla birlikte Torsten Bell; yıla zorlu bir başlangıcı, 1918’deki grip salgınından sonra Amerika’nın toparlanmasına benzer şekilde “kükreyen 20’ler” tarzı bir sosyal harcama patlamasının izleyebileceğini söyledi.

Aşı yayıldıkça ölüm oranlarının hızla düşeceğini dile getiren Bell, kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının konaklama patlamasını muhtemel hale getireceğini öne sürdü. Ancak kükreyen yirmiler hissinin konukseverliğe dönüşünün, tüm ekonominin otomatik olarak tam sağlığına döneceği anlamına gelmediğini de ekledi. Artan işsizliğin GSYİH iyileştikçe bile hane halkı gelirlerinin düşebileceği anlamına geldiğini aktardı.

Tüm bunların yanında hükümetin ekonomiyi şu anda planlanandan daha uzun süre desteklemeye devam etmek için mali politika kullanması gerekeceği vurgulandı.
İngiltere Maliye Politikası Önemi
Kaynak: The Resolution Foundation

2021’de sağlam bir iyileşmenin geniş tabanlı olması gerekeceğinin üzeri çizilerek; “ekonomi aşının yaygınlaştırılmasıyla yeniden açılırken ve iş koruma planı aşamalı olarak kaldırıldıkça işgücü piyasası kendi kendine çözülürken, kriz çok daha tipik bir gerileme haline gelecek: geniş bir sektör yelpazesinde işsizlik artacak ve gelirler düşecek” dendi.

Bu nedenle politikanın ayarlanması gerektiği; özellikle, maliye politikasının daha geniş tabanlı desteğe geçmesi gerekeceği belirtildi. Bu desteğin önümüzdeki yılın ikinci yarısına kadar sürmesi çok önemli olduğunu savunan Resolution Foundation, 2021’de önemli bir ek mali teşvik olmadan makroekonomik politikanın toparlanma için risk haline geleceğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu