Yatırım yapmaya başla!

Virüs Salgını Önlenemezse Çin Ekonomisi %1,2 Puan Daralabilir

Analistler koronavirüs salgınının yarattığı olumsuz etkilerin, bu yıl Çin ekonomisindeki büyümeyi beklenenden %1,2 puan aşağı çekeceğini öngördü.
Virüs Salgını Önlenemezse Çin Ekonomisi %1,2 Puan Daralabilir

Nüfus itibarıyla dünyanın %20’ye yakın kısmını oluşturan Çin, büyük ekonomisi ile de en önemli ülkeler arasında geliyor. Aralık ayının ortasında, Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen yeni tip coronavirüs adı verilen gizemli virüsün bir salgın haline dönüşmesi kaygıları artırmaya devam ediyor.

Dünyanın gündeminde yer alan en önemli konu olan virüs kriziyle, altın, petrol ve borsa olmak üzere tüm sektörler olumsuz etkilendi. Uzmanlar bu gelişmelerin ekonomi üzerindeki etkilerini değerlendirirken, salgının öne geçilmemesi halinde Çin’in büyük zarar göreceğini bildirdi.

S&P tarafından yapılan değerlendirmede, virüs salgınının Çin ekonomisini %1,2 puan küçülteceği öngörüldü.

Virüs Ekonomi EtkileriVirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükselirken, bunların yarısının 80 yaşın üzerinde olduğu bildirildi. İlk olarak 12 Aralık’ta Vuhan kentinde ortaya çıkan, ilerleyen günlerde ise Hong Kong, Suudi Arabistan, ABD, Singapur, Malezya, Taylant Afrika ve Vietnam’da da görülmeye başlandı.

Bunun üzerine kent karantina altına alınırken Vuhan çıkışlı tren seferleri durduruldu. Sadece Ocak ayında Çin’den 30 bin turistin Türkiye’ye gelmesi bekleniyordu. Fakat virüs nedeniyle uçak rezervasyonlarının yarısı iptal edildi.

S&P’nin yaptığı değerlendirmeye göre hızla yayılan coronavirüsün, 2020 yılında Çin büyümesini olumsuz etkileyerek, beklenenden %1,2 puan daha aşağıya çekeceği belirtildi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan bu ülkede yaşanan krizin, küresel ticaret için de bir risk olduğunu dikkat çekildi.

An itibarıyla 830 kişide tespit edilen ve 5 bini aşkın kişinin gözlemde tutulduğu salgının, turizm sektörünü de etkilemesi bekleniyor.

Seyahat İptalleriTürkiye, Çinlilerin en çok ziyaret ettiği ülkelerden birisi. Özellikle İstanbul’da oldukça yoğun olduklarını söyleyebiliriz. Dorak Holding, Çin’den gelen turistlerin yaklaşık %80’lik kısmını üstleniyor. Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü, son bir hafta içerisinde 5 binden fazla iptal aldıklarını söyledi.

Ocak ayında başlayan Çin Yeni Yılı nedeniyle seyahatlerin arttığını söyleyen Körükçü, bu yılın ilk ayında 30 bin turist beklediklerini aktardı. Ancak virüs salgını sebebiyle rezervasyonların %50’sinin iptal olduğunu söyledi. Çin’in yanında Japonya ve Malezya’dan da iptal aldıklarını dile getirdi. Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ise şu an için iptal almasalar da satışların önemli ölçüde azaldığını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum