Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vietnam, Covid Salgınında Asya’nın En İyi Performans Gösteren Ekonomisi

Çin yerine Vietnam'ın koronavirüs pandemisi sırasında Asya'nın en iyi performans gösteren ekonomisi olduğu söyleniyor.
Vietnam, Covid Salgınında Asya’nın En İyi Performans Gösteren Ekonomisi
Son Güncelleme: 
Yorum

Vietnam 2020 yılında GSYİH büyümesi performansıyla dikkat çekti. Normal bir zaman olsa bu oranlara ilgi gösterilmezdi. Ancak Covid-19 salgını sırasında %2,91’lik bir GSYİH büyümesi kaydeden ülke, Asya’nın en parlak noktası ve dünyanın en yüksek rakamlarından birine imza attı.

Şimdi ise uzmanlar, Vietnam’ın muhtemelen 2020’de en iyi performans gösteren Asya ekonomisi olduğunu söylüyorlar.
Vietnam 2020 Yılı GSYİH Büyümesi
Kaynak: Trading Economics

Ülke, küresel olarak birçok ekonominin koronavirüs salgını tarafından baskı altına alındığı bir dönemde tek bir çeyrek ekonomik daralma olmadan elde edilen bir başarıya imza attı. Her Asya ekonomisi dördüncü çeyrek ve tam yıllık ekonomik rakamları bildirmedi. Ancak CNBC’nin IMF gibi resmi kaynaklardan derlediği tahminlere göre; Vietnam 2020’de tüm bölgesel benzerlerinden daha iyi performans gösterdi.

Bank of America Global Research’ten ekonomistler bu ayki bir raporda, “Bu performansıyla Vietnam, dünyanın geri kalanının derin durgunluk içinde olduğu bir yılda en yüksek büyüme oranlarından birini gerçekleştirdi,” ifadelerini kullandı.

Bazı ekonomistler ise geçen yıllarda Vietnam’ın gayri safi yurt içi hasıla verilerinin doğruluğunu sorguladı. Yine de birçok ekonomist ülkenin ekonomik büyümesinin bu yıl hızlanacağı konusunda iyimser görünüyor.

Covid-19’un ilk tespit edildiği komşu Çin’e rağmen en başından beri 1553 vaka ve 35 ölüm sayısı ile Vietnam, en fazla enfekte sıralamasında 174. sırada bulunuyor.
Vietnam Koronavirüs Salgını Vaka Oranları
Kaynak: Worldometer

Ülkenin virüs salgınını ele alması, diğer gelişmekte olan ülkelerin izlemesi için uluslararası bir model olarak gösterildi. Ekonomisinin 2020 boyunca büyümeye devam etmesine de yardımcı oldu. Bank of America ekonomistleri, bu güçlü ekonomik gidişatın muhtemelen bu yıl da devam edeceğini söyledi.

Bank of America’ya göre Vietnam 2021’de %9,3 büyüyecek. Dünya Bankası’nın tahmini ise %6,7 düzeyinde. Vietnam imalat sektörü ise istikrarlı ihracat talebinin desteğiyle artan üretim ile bir itibar kazandı. Ekonomistler, bunun gelecek yıllarda devam edecek bir eğilim olduğunu düşünüyorlar.

Fitch Solutions Aralık raporunda, “Vietnam’ın son birkaç yıldır Çin dışındaki tedarik zincirinin yeniden konumlandırılması eğiliminden önemli bir yararlanıcı olduğu düşünüldüğünde önümüzdeki yıllarda Vietnam ihracatında geniş bir büyüme alanı görüyoruz,” ifadelerine yer verildi.

Pandemide kötü bir şekilde etkilenen Vietnam hizmet sektörü de 2020’nin sonlarına doğru toparlanma eğilimi gösterdi.
Vietnam Hizmet Sektörü 2020 Sonu Toparlanma
Kaynak: CNBC

Ekonomistler, hizmetlerdeki özellikle turizmdeki toparlanmanın boyutunun, Vietnam ekonomisinin pandemi öncesi yoluna ne kadar çabuk döneceğini belirleyeceğini söylüyorlar. Capital Economics’te kıdemli Asya ekonomisti olan Gareth Leather, turizmin görünümünü zayıf olarak nitelendirdi.

Leather yayımladığı raporda, “2021’in sonunda, GSYİH’in kriz olmasaydı olacağından yalnızca %1,5 daha düşük olacağını düşünüyoruz. Bu, bölgedeki en küçük boşluklardan biridir. Turizm sektörünün zayıf beklentileri tam bir toparlanmayı geciktirmeye devam edecek ve küçük bir çıktı açığının devam etmesini beklememizin ana nedeni budur,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu