Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna MB: Salgının Ekonomik Serpintileri Beklenenden Derin Olacak

Ukrayna Merkez Bankası (NBU), Covid-19’a atıfta bulunarak pandeminin ekonomik serpintilerinin beklenenden daha derin olacağı konusunda uyardı.
Ukrayna MB: Salgının Ekonomik Serpintileri Beklenenden Derin Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna Merkez Bankası (NBU) tarafından yayımlanan Para Politikası Kurulu’nun kararına ilişkin raporda Covid-19’un ekonomik serpintilerinin beklenenden daha derin olacağı konusunda uyarı yapıldı.

Düzenleyici, ulusal ekonominin hem mali hem de parasal uyaranlara ihtiyacı olduğunu söylerken NBU Para Politikası Komitesi Üyeleri’nin karantina kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılmasının ekonomik aktivitedeki canlanmaya katkıda bulunduğu aktarıldı.

İşsizlikteki ani artışın, zayıf ücret artışı ile birleştiğinde, tüketimdeki toparlanmayı yavaşlatacağı da belirtildi.
Ukrayna 2020-2021 GSYİH Tahmin
Kaynak: EBRD

“Yatırım talebi, özellikle finansal performansın kötüleşmesi ve kurumsal beklentiler nedeniyle baskı altında kalacaktır” diyen Ukrayna Merkez Bankası, bu nedenle ekonominin hem mali hem de parasal uyaranlara ihtiyacı olduğunu savundu.

Haziran’da kilit politika faiz oranının 200 baz puan düşürülmesi gerektiği konusunda anlaşan PPK üyeleri, kilit politika oranının diğer dinamikleri hakkında farklı beklentiler de dile getirdi.

Hem Ukrayna’da hem de dünyanın geri kalanında karantina süresi ve yoğunluğunun yanında tüketici talebi ve ekonomik faaliyete toparlanma hızı konusunda önemli belirsizlikler olduğuna dikkat çekildi. Ukrayna Merkez Bankası’na göre ekonominin gerçek düşüşü, yüzde 5’lik beklentiden daha kötü olabilir.

Ukrayna Devlet İstatistik Komitesi’ne göre gayri safi yurt içi hasıla ikinci çeyrekte yüzde 1’in üzerinde düşmüştü.

ВАЛОВИЙ ВНУТРІШНІЙ ПРОДУКТ У І КВАРТАЛІ 2020 РОКУРеальний валовий внутрішній продукт (ВВП) у І кварталі 2020р….

Державна служба статистики України paylaştı: 19 Haziran 2020 Cuma

2020 yılının ilk çeyreğinde GSYİH, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,7 ve 2019’un ilk çeyreğine kıyasla yüzde 1,3 daralmıştı. Nisan ayında, Ukrayna’nın 2020 yılının ilk çeyreğindeki reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2019’un ilk çeyreğine göre %1,5 azaldığı bildirilmişti.

Bu arada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 2020’de Ukrayna’nın GSYİH’sinde %4,5 düşüş öngörmüştü. NBU ise Ukrayna ekonomisinin pandemi ve küresel kriz nedeniyle yüzde 5 düşüş kaydedeceğini tahmin etmiş, 2021 toparlanması içinse yüzde 42lük büyümeye işaret etmişti.

O dönemde pandeminin Ukrayna ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisinin uzun vadeli olmayacağını, 22 Mart raporunda ülkenin COVID-19 pandemisinden önceki tahmininden daha çok etkilenmesinin beklendiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu