Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TVF’den 6 Kamu Bankasına Sermaye Desteği!

Türkiye Varlık Fonu'ndan güçlü sermaye desteği! Kamu bankalarına toplamda 51,5 milyar TL tutarında kredi desteği açıklandı. Detaylar şöyle...
TVF’den 6 Kamu Bankasına Sermaye Desteği!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Varlık Fonu’ndan (TVF) kamu bankalarına kredi desteği açıklandı. Yapılan resmi açıklamada T.C. Ziraat Bankası A.Ş, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ye çekirdek sermaye desteği yapılacağı bildirildi.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş., Ziraat Katılım Bankası A.Ş. ve Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.’ye ise sermaye benzeri kredi verileceği aktarıldı.

Söz konusu altı banka için verilen kredi desteği toplamda 51,5 milyar TL olurken, “Türkiye ekonomisine olan inancımızı gösterirken, kamu bankalarımızın yatırımları destekleyecek yeni kaynaklara erişimini sağlamıştır.” açıklamasına yer verildi.

En fazla destek 21,8 milyar TL ile Ziraat Bankası’na sağlandı.
Kamu Bankalarına Sermaye Desteği
Kaynak: TVF

Yapılan sermaye desteğinin ardından TVF’nin Türkiye Halk Bankası’ndaki ortaklık payı yüzde 75,3’ten yüzde 87,7’ye, Türkiye Vakıflar Bankası’ndaki ortaklık payı ise yüzde 35,9’dan yüzde 64,8’e yükseldi.

Bugün atılan adımla birlikte bankaların sermaye rasyoları ve likidite yapılarının güçlendirildiği ifade edildi.

“Böylece küresel piyasalarda oluşan risk ve dalgalanmaların kamu ve katılım bankaları üzerindeki etkileri azaltılırken, katılım bankalarının reel sektörü destekleme imkanları artırılarak daha güçlü ve dinamik bir hale getirilmesi sağlanmış olacaktır.” denilen açıklamada, bankaların desteklenmeye devam edileceği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu