Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti BBVA’dan Dev Yatırım için 36 Milyon Euroluk Sözleşme

Yenilenebilir enerji projelerine sağladığı finansmanı artıran Garanti BBVA, rüzgar enerjisi santrali yatırımı için 36,1 milyon euroluk sözleşme imzaladı. Detaylar haberde;
Garanti BBVA’dan Dev Yatırım için 36 Milyon Euroluk Sözleşme
YAYINLANMA ZAMANI

Yenilenebilir enerji projelerine sağladığı finansmanı sürekli artıran Garanti BBVA, rüzgar enerjisi finansmanındaki payını da artırıyor. Şirket, rüzgar enerjisi santrali yatırımı için yeni bir finansman sözleşmesini imzaladığını duyurdu.

Bankacılık Devinden 36,1 Milyon Euroluk Kredi

Açıklamada, Dost Enerji Üretim San. Tic. A.Ş. bünyesinde yer alan Galatya Enerji Üretim A.Ş. ile Işıklar Rüzgar Enerjisi Santrali yatırımı için 36,1 milyon euro tutarında finansman sözleşmesinin imzalandığı ifade edildi.

Bankanın projeye dair sunduğu detaylı açıklamanın devamında, projede 5.9 megavat büyüklüğündeki türbinlerle birlikte 118 metre kule uzunluğuna ve 80 metre kanatlara sahip 6.8 megavatlık rüzgar türbinlerinin kullanılacağı bilgisi verildi.

Türbinlerin toplam yüksekliğinin kanatlarıyla birlikte 200 metreye kadar yaklaşacağı belirtildi.

Söz konusu yatırımın grçekleşmesiyle Garanti BBVA’nın Dost Enerji bünyesinde finansman sağladığı rüzgar enerjisi projelerinin kurulu gücü 185 megavattan 235 megavata ulaşmış olacak.

GCM Yatırım Banner

Toplam yatırım tutarı 250 milyon avroyu aşan projelerle yılda 825 milyon kilovatsaatlik yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimin gerçekleşeceğinin belirtildiği açıklamada, yaklaşık 250 bin kişinin elektrik ihtiyacının karşılanacağı bildirildi.

Ayrıca, yılda toplam 400 bin tonun üzerinde karbon salımının engelleneceği ifade edildi.

“RES Finansmanındaki Pazar Payımız Yüzde 25’in Üzerinde”

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, konuya dair açıklamasında, enerji projeleri özelinde uzmanlaşmış ekibin yürüttüğü çalışmalarla Türkiye’deki rüzgar enerjisi santrallerinin finansmanındaki pazar paylarının yüzde 25’in üzerine çıktığını ifade etti.

Işıklar Rüzgar Enerjisi Santrali’nin finansmanı ile ülkede yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin artışına katkıda bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.