Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Bankacılık Sektöründe! Karlılık Ne Olacak?

Borsada işlem gören şirketlerin bilanço dönemi Garanti Bankası ile başlarken, bugün de Akbank raporu yayımlanacak. Aracı kurumların beklentisi ne yönde?
Gözler Bankacılık Sektöründe! Karlılık Ne Olacak?
YAYINLANMA ZAMANI

Borsa İstanbul’un lokomotif sektörü olan bankacılığa dair gelişmeler yakından izleniyor. Bilanço dönemi 29 Ocak’ta Garanti Bankası ile başladı. Garanti Bankası dördüncü çeyrekte 29.3 milyar TL, 2023 yılının tamamında 86.4 milyar TL net kar açıkladı.

Bugün Akbank’ın son çeyrek mali tablolarının açıklanması bekleniyor. Enflasyon muhasebesi uygulamasına geçiş nedeniyle bu yıl için söz konusu uygulamadan muaf finans şirketleri dışında kalan firmalar için 2023 yıl sonu konsolide finansal tablolarını açıklamaları için belirlenen süre 20 Mayıs 2023 tarihine kadar uzatıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre bankacılık sektörünün net karı 2023 yılında 603,6 milyar TL’ye yükseldi. Mayıs ayında yapılan seçim sonrası para politikasında yapılan değişiklikle birlikte faiz oranı yüzde 8,5’ten yüzde 45’e yükseltildi.

Kredi ve Mevduat Faizleri de Politika Faiziyle Birlikte Arttı

Merkez Bankası’nın politika faizini yükseltmesinin ardından mevduat ve kredi faizlerinde de artış oldu. kredilerin büyümesi bankacılık sektöründe net ücret ve komisyon gelirlerinde artış sağladı.

Resmi rakamlara göre 2023 yılının son çeyreğinde Türk lirası cinsi kredilerde yüzde 8,3, yabancı para kredilerinde yüzde 9,9 ve toplam kredilerde yüzde 8,8 oranında artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Aracı kurumların beklentilerinin ortalamasına bakıldığında, bankaların son çeyrekte yüzde 15 kar daralmasına gitmesi bekleniyor.

Akbank için son çeyrek beklentilerine bakıldığında Gedik Yatırım 13,4 milyar TL, Şeker Yatırım 13,2 milyar TL ve Ziraat Yatırım 13,08 milyar TL net kar açıklamasını bekliyor. Akbank 2023 yılının üçüncü çeyreğinde piyasa beklentisi olan 19,5 milyar TL’nin yüzde 5 üzerinde 20,4 milyar TL net kar açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın