Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin için Dönüm Noktası: 15 Yıl Sonra Bir İlk Yaşandı!

Bitcoin ağı bir dönüm noktasına daha ulaştı! Bitcoin blok zincirinde, kuruluşundan bu yana resmi olarak bir milyardan fazla işlem gerçekleştirildi. Detaylar;
Bitcoin için Dönüm Noktası: 15 Yıl Sonra Bir İlk Yaşandı!
HABER GİRİŞ

Bitcoin blok zincirinde büyük bir kilometre taşı daha aşıldı. 2009 yılında Genesis bloğu ile başlatılan Bitcoin blok zincirindeki işlem sayısı, günün ilk saatleri itibarıyla 1 milyar adet sınırını ilk kez geçmeyi başardı.

Clark Moody Bitcoin’de yayınlanan veriler, bu dönüm noktasına 5 Mayıs tarihinde 1.000.000.000 numaralı işlem kaydedildiğinde ulaşıldığını ortaya koydu 842.241. bloğa dahil edilen işlem, TSİ dün gece 00.34’te onaylandı.

Bu başarı, Bitcoin ağının 3 Ocak 2009’da başlatılmasından 15 yıl sonra, toplam 5.602 gün ya da yaklaşık 800 hafta sürdü. Blok zinciri günde ortalama 178.507 işlem görmekteydi.

Bitcoin'de 1 Milyar İşlem Sınırı Aşıldı
Kaynak: X / @w_s_bitcoin

Piyasa uzmanları, kısa süre önce gerçekleşen Bitcoin halvinginin (yarılanma) ardından ortaya çıkan Runes protokolünün, Bitcoin blok zincirindeki işlem sayısının önemli ölçüde artmasına yol açtığına dikkat çekiyor.

Yarılanmadan birkaç gün sonra blok zincirindeki işlem sayısının 926 bini aştığı bildirilmişti.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin 1 milyar işlem sayısını geçmişken, ikinci en büyük kripto para olan Ethereum zinciri için ise işlem adedi şu sıralar 2.4 milyar seviyesinde seyrediyor.

2024 Yılı Bitcoin Blok Zinciri ve Fiyatı için Kritik Bir Yıl

2024 yılı önde gelen kripto için kritik bir yıl olmaya devam ediyor. Ocak ayında, spot bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylandı ve bunu Asya’da türünün ilk örneği olarak Hong Kong’da benzer ürünlerin piyasaya sürülmesi izledi.

Nisan ayında dördüncü Bitcoin yarılanması gerçekleşti. Bitcoin madencilik ödüllerini yarı yarıya azaltarak blok başına 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşürdü.

Bitcoin ETF’lerinin popülaritesi, yarılanma öncesi heyecan ve ABD ekonomisinin potansiyel etkisi nedeniyle, kripto para birimi 24 Mart 2024’te 73.737,94 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı.

Bitcoin Fiyatı 64 Bin Dolar Seviyesinde
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Öte yandan Bitcoin fiyatı, geride kalan ay içinde büyük dalgalanmalar yaşadı. 70 bin dolar seviyelerinden düşüşe geçen kripto varlık, kısa süre önce 60 bin dolar seviyesinin altında işlem gördü. Son dönemdeki toparlanma süreci ile yeniden çıkışa geçen BTC’nin fiyatı, haber yazımı itibarıyla 64 bin dolar civarında seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.