Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı Kredi’den Kredi Kartı Düzenlemesi için Değerlendirme Geldi!

Yapı Kredi Yatırım Araştırma bugün yayımladığı raporda kredi kartı düzenlemesine yönelik değerlendirme yaparak, bu banka hisseleri için al tavsiyesini sürdürdü. Detaylar haberde...
Yapı Kredi’den Kredi Kartı Düzenlemesi için Değerlendirme Geldi!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Bu hafta iki kurumdan gelen bankacılık sektörü değerlendirmesinden sonra Yapı Kredi Yatırım Araştırma “Bankacılık Sektörü Bilgi Notu Nisan 2024” raporunu paylaştı. Yapı Kredi Yatırım, en beğendiği hisseler için al tavsiyesini sürdürdü. Ayrıca bahsi geçen kredi kartı düzenlemeleri ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Söz konusu raporda Merkez Bankası’nın son toplantısında politika faizini 500 baz puan arttırması ve faiz koridoru üst bandını yüzde 53 olarak belirlemesinin, bankacılık sektörü hisselerine olumlu yansıdığı not edildi.

“Limit ve Taksit Düzenlemelerinin Etkisi Sınırlı Olumsuz Olması Bekleniyor”

Bankaların olumlu ayrışmasında faiz artışı ile beraber enflasyon beklentilerinde düşüş ve Türkiye’nin CDS seviyesinde iyileşme beklentisinin etkisi olduğu bildirildi. Ayrıca önümüzdeki dönemde iç talepteki seyir ve cari açık dinamikleri kaynaklı olarak kredi kartları ile alakalı yeni düzenlemeler gelme ihtimali bulunmakta olduğu not edildi.

Rapora göre bankacılık sektörü için limit ve taksit düzenlemelerinin kısa vadeli etkisinin sınırlı olumsuz olması bekleniyor.

Etkisinin sınırlı olumsuz olmasının nedeni ise şu şekilde açıklandı:

GCM Yatırım Banner

“Bunun en temel nedenleri azalma ihtimali olan kredi kartı işlem sayıları neticesinde, komisyon gelirlerinde sınırlı düşüş ve aktif kalitesinde bir miktar bozulma olacaktır fakat aynı anda kredi kartı faiz oranları yükseltilirse, bankaların net faiz marjlarını destekleyici de olacaktır.”

“Sürdürülebilir Bir Ekonomik Model Yaratacak”

Bu tür önemlerin kısa vadede ekonomik büyümeyi bir miktar baskılayacağı fakat aynı anda enflasyon beklentilerini de törpüleyeceği not edildi. Bu sayede daha sürdürülebilir bir ekonomik model yaratacağı aktarıldı.

Bu önlemlerin orta vadede Türkiye’nin CDS’ine olumlu yansıyacağı bildirildi. Ayrıca banka hisselerini orta vadede destekleyeceği not edildi. Reel sektör açısından ise potansiyel taksit önlemlerinin hangi sektörlere yansıyacağının kritik olacağı bildirildi.

Raporda göre sektör bazlı kredi kartı harcamaları incelendiğinde elektronik ve araç kiralama sektörlerinde kredi kartı harcamalarının yavaşladığı aktarıldı.

Akaryakıt, havayolları, telekom, mobilya ve sağlık sektörlerinde kredi kartı harcamalarında güçlü trend devam etmekte olduğu not edildi.

Yapılan bu değerlendirmenin ardından Yapı Kredi Yatırım Araştırma Akbank ve TSKB hisselerinin model potföyde yer aldığını bildirdi. AL tavsiyesinin mevcut olduğu aktarıldı. GARAN ve BofA’nın dün alım yaptığı hisseler arasında yer alan ISCTR için de AL tavsiyesinin devam ettiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın