Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüksek Faizde Yeni Soru: Bankacılık Sektörü Ne Kadar Dayanacak?

Faiz artışlarına devam eden Merkez Bankası’nın sıkılaştırıcı tedbirlerine bankacılık sektörünün ne kadar dayanabileceği sorusuna yanıt geldi.
Yüksek Faizde Yeni Soru: Bankacılık Sektörü Ne Kadar Dayanacak?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Yeni ekonomi yönetiminin başlattığı sıkılaşma adımlarının bankacılık sektörünü nasıl etkileyeceği sorusuna Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç’ten yanıt geldi. Dinç, sektörün altyapısının sağlamlığına dikkat çekti. “2 yıldır sorunlu kredi girişi görmedik. Batık kredi neredeyse yok” diyen Burgan Bank Genel Müdürü, İstanbul’da gerçekleşen sohbet toplantısında ekonominin iki dönemini yorumladı.

Türkiye ekonomisi için yolun seçim öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrıldığını belirterek süreci şöyle yorumladı:

“2023 yılının ortalarına kadar iyi bir kredi büyümesi gördük. Sonrasında yeni ekonomi yönetimi ile birlikte sıkılaşma süreci başladı. Atılan adımlar sonrası Merkez Bankası rezervleri yükselişe geçti.”

Uzun süredir kırmızı alarm veren ve geçen hafta itibarıyla 2,5 yılın en düşük seviyesini test eden kredi risk priminde (CDS) gerileme yaşandığına atıf yaptı.

Ayrıca dolarizasyonun önüne geçmek adına devreye alınan ancak Merkez Bankası’nın sırtına yük olan kur korumalı mevduat (KKM) sisteminde hafiflemenin yaşandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Dinç, “Bankacılık sistemindeki TL mevduatın payı artıyor. İyi bir kredibilite oluşmaya başladı. Şu an Türkiye’ye yoğun bir ilgi var. Yatırım iştahının arttığını görüyoruz” dedi.

“Dünyada Faiz Artırma Dönemi Sona Erdi”

Geçen ay Orta Doğu’da başlayan savaş geriliminin gelinen noktada yatışmaya başladığını söyleyen Dinç, “2024 yılında bir çok sorunun çözüleceğini düşünüyoruz. Dünyada faiz artırma dönemi sona erdi. Bunun 2024 yılında Türkiye’de de görülebileceğini düşünüyorum” dedi.

Böylece uluslararası finans dünyasının, TCMB’nin faiz artışına gelecek yılın sonuna doğru dur diyeceği yönündeki beklentilerine yurt içinden destek gelmiş oldu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.