Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faizde Nas Politikalarına Dönüleceği Sinyali Artıyor

TCMB’nin bu hafta gerçekleştireceği PPK toplantısından çıkacak sonuç piyasa için soru işareti yaratmadı. Çok sayıda kurumun beklentisi aynı oldu. Detaylar haberde;
Faizde Nas Politikalarına Dönüleceği Sinyali Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), rasyonel politikalara döndüğünü küresel finans dünyasına kanıtlamaya çalışırken beklentiler düşük tutuldu. 23 Kasım Perşembe günü faiz toplantısını gerçekleştirecek olan Merkez Bankası’nın vites düşürmeye hazırlandığı çıkarımını yapan Hollanda merkezli çok uluslu bankacılık şirketi ING Bank ekonomistlerinden sonra aynı tespit de Bloomberg HT’nin faiz anketi sonuçlarından geldi.

TCMB’nin faiz kararına ilişkin anket sonuçlarına göre Ekim ayı toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak 500 baz puanlık faiz artışına giden TCMB, Kasım ayında oranı yarı yarıya düşürecek.

Ankete göre Para Politikası Kurulu (PPK), bu ay politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 35’ten yüzde 37,5 seviyesine çıkarmaya daha yakın.

Anket katılımcısı 27 kurumun medyan beklentisine göre faiz için maksimum beklenti yüzde 40 olurken, minimum beklenti yüzde 37,5 oldu.

Böylece Merkez Bankası’ndan son faiz hamlesi için en düşük senaryoyu uygulamaya koyması beklentisi öne çıktı.

GCM Yatırım Banner

Faizde Zirve Yüzde 50 Sonra Nas

Anket sonuçlarına göre gelecek yıla ilişkin faizde zirve beklenti yüzde 50, minimum beklenti ise yüzde 38 oldu.

Çıkan sonuçların ortalaması ele alındığında 2024 yılında politika faizinin yüzde 40 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Aynı yıl indirime de gidilmesi bekleniyor. Bu konuda Londra merkezli bağımsız ekonomik araştırma şirketi Capital Economics’in tahminlerine paralel olarak faizde ilk indirimin 2024 sonunda gerçekleşmesi öngörüsü paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.