Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Vites Düşürmeye Yakın: Faiz Hesabı Değişiyor mu?

Uluslararası finans dünyası TCMB’nin faiz hamlesinde şahin politikaları sürdürmesini beklerken tahminler aksi yönde oldu. Detaylı bilgi haberde;
Merkez Vites Düşürmeye Yakın: Faiz Hesabı Değişiyor mu?
HABER GİRİŞ

Kesintisiz olarak beşinci toplantısında da faiz artışına giderek politika faizini yüzde 8,5 oranından yüzde 35’e çıkaran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sıkılaşma adımlarının devamının geleceği sinyalini verdi. Ancak gelecek hafta Perşembe günü gerçekleşecek yeni faiz toplantısı için beklentiler farklı yönde oldu.

Hollanda merkezli çok uluslu bankacılık şirketi ING Bank ekonomistleri, TCMB’nin faiz artırımlarında hızı keseceği beklentisini paylaştı.

Geçen ayki toplantıda 500 baz puanlık artırım kararı alan Merkez Bankası’nın bu ay 250 baz puanla yetineceği çıkarımı gündeme geldi.

Yapılan tahminlerde, Ekim ayı enflasyon rakamlarına atıf yapıldı. Buna göre hem çekirdek hem de manşet enflasyonda iyileşme sinyallerinin alınmasıyla Merkez’in bu ayki Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 37,5’e çekebileceği çıkarımı yapıldı.


Merkez Bankası’nın sıkılaşma adımlarında hızı kesmesinin ilerleyen günlerde yansımalarının ne olacağı sorusuna da yanıt arayan analistlerin tahminlerinde risklerin varlığını sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Raporda, “Ancak Ağustos ayından bu yana güçlü sıkılaştırma hamleleri göz önüne alındığında (faiz için) riskler yukarı yönlü” ifadesi yer aldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.