Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Merakla Beklenen Ekim Faiz Kararını Açıkladı!

Türkiye’de vatandaşlar, ekonomideki dengeleri değiştiren faiz kararını merakla bekliyordu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ekim ayı için faiz kararını açıkladı.
TCMB Merakla Beklenen Ekim Faiz Kararını Açıkladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasaların odaklandığı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı açıklandı. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın liderliğinde yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinin yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltilmesine karar verildi.

TCMB’nin faiz kararı piyasaların beklentilerine paralel olarak gerçekleşti. Birçok banka ve yatırım şirketi de 500 baz puanlık artış yapılacağını tahmin ediyordu. TCMB Başkanı Erkan, Eylül’de yapılan toplantıda parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek kararlar almayı sürdüreceklerini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce faiz artışına sıcak bakılmıyordu. Fakat yeni ekonomi yönetimiyle birlikte rasyonel ekonomi politikalarına dönüş kararı alındı ve faiz artışlarına onay verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz düşüncesinden vazgeçilmesiyle Türkiye ekonomisine yönelik beklentiler de değişti.

TCMB’den Önemli Açıklamalar

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiğini belirtti.

Enflasyonun yılın üçüncü çeyreğinde öngörülenin üzerinde gerçekleştiği, son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin enflasyona geçişi önemli ölçüde tamamladığı aktarıldı. Enflasyonda yukarı yönlü baskının devam ettiği paylaşılırken jeopolitik gelişmelerin enflasyon görünümünde petrol fiyatları kaynaklı risk oluşturduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Hedef Yüzde 5 Enflasyon

Doğrudan yabancı yatırımcıların, dış finansman koşullarındaki dengeli seyir, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmasının fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağı ifade edildi.

Politika faizinin enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği açıklandı. Bu çerçevede parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği kaydedildi.

Kurulun mikro ve makroihtiyati çerçeveyi finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirdiği, bu sürecin kademeli olarak ilerlediği bildirildi. Parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararlarının alınmaya devam edileceği belirtildi.

TCMB’nin enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine yönelik göstergeleri yakından takip ederek elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.