Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Merkez Bankası’nda, Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Merkez Bankası faiz kararı toplantısı için geri sayım başladı. Yurt içi piyasalar 26 Ekim faiz kararını yakından izliyor. İşte beklentiler ve son gelişmeler...
Gözler Merkez Bankası’nda, Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasaların gözü kulağı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararında. Merkez Bankası, 26 Ekim 2023 Perşembe günü, Hafize Gaye Erkan başkanlığında düzenlenecek olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından, saat 14.00’te merakla beklenen faiz kararını duyuracak.

Banka, politika faizini 23 Şubat toplantısında 50 baz puan düşürerek yüzde 8,50’ye çekti. Devam eden toplantılarda da faiz değişikliği yapmazken, Erkan başkanlığındaki ilk toplantıda faiz artışı kararı gelmişti.

PPK, politika faizini 650 baz puan artırarak önce yüzde 15’e, 20 Temmuz toplantısında yüzde 17,50’ye, 24 Ağustos toplantısında 750 baz puan artırarak yüzde 25’e ve 21 Eylül toplantısında 500 baz puan artırarak yüzde 30’a yükseltti.

Piyasalar Ekim Toplantısından Ne Bekliyor?

Piyasalar Ekim Toplantısından Ne Bekliyor?Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlere kadar düşük faizden yana olduğunu defalarca vurguladı. Ancak seçimle birlikte Türkiye artık yeni bir döneme girdi. Bu zamana kadar uygulanan politikaların, ekonomide yarattığı tahribatın daha da netleşmesiyle birlikte, köklü değişim mesajı verildi.

Erdoğan ilk iş olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’i atadı. Uluslararası piyasalarda güven veren bir isim olan Şimşek, görevi teslim alır almaz rasyonel zemin vurgusu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Ortodoks politikalara geçiş sinyalinin verilmesiyle birlikte piyasanın PPK’dan beklentisi çok yükseldi. Merkez Bankası yeni dönemin her toplantısında faiz artışı yaparken, bugün de faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor.

Anadolu Ajans (AA) Finans’ın beklenti anketine göre ekonomistler politika faizinin 500 baz puan artırılarak yüzde 35’e çekileceğini düşünüyor.

Bloomberg HT’nin araştırma sonuçlarına göre de beklenti yüzde 35’e çıkarılması yönünde. 27 ekonomistin faiz artışı için en düşük beklentisi yüzde 32,5, en yüksek ise yüzde 35,00 olarak gerçekleşti.

Yurt içi piyasalar faiz artışı yapılacağı konusunda mutabık olurken, yabancı kurumların beklentisi de buna paralel yönde.

Foreks Haber anketi, Morgan Stanley ve Deutsche Bank 500 baz puanlık artışı işaret ederken, Societe Generale ile GCM Yatırım analistleri 300 baz puanlık artış öngörüyor. En düşük tahmin ise 250 baz puanla HSBC’den geldi.

Eylül Toplantısında Hangi Kararlar Alındı?

21 Eylül toplantısının karar metninde, kurulun dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiği belirtildi.

Politika faizini enflasyonun ana eğiliminin gerilemesini ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşmasını sağlayacak parasal ve finansal koşulları oluşturacak şekilde belirleneceği ifade edildi.

Açıklamada, “Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.