Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak?

Merkez Bankası faiz kararı toplantısı için geri sayım başladı. 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçimi öncesinde nasıl bir karar verileceği merak ediliyor.
Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak?
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların gözü kulağı bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararında. Merkez Bankası, 28 Mayıs 2023 Perşembe günü, Şahap Kavcıoğlu başkanlığında düzenlenecek olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından, saat 14.00’te merakla beklenen faiz kararını duyuracak.

Banka, geçen yıl 20 Ekim ve 24 Kasım PPK toplantılarında 150 baz puanlık indirim kararı alarak politika faiz oranını yüzde 9,00’a çekti. Şubat ayına kadar sabit bırakıp, 23 Şubat toplantısında 50 baz puanlık indirim uygulayarak yüzde 8,50’ye indirdi.

23 Mart ve 27 Nisan toplantılarında ise sabit bıraktı. Son iki toplantının karar metninde mevcut faiz oranının şimdilik yeterli olduğu ve bir süre bu seviyelerde tutulacağı belirtilmişti.

Piyasaların Beklentisi Ne Yönde?

Seçimlere iki gün kala gerçekleşen bu toplantı ise ekstra önem taşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International’a verdiği röportajda faiz oranları ile enflasyon arasında pozitif bir ilişki olduğuna dair bir tezi olduğunu, faiz oranları ne kadar düşük olursa enflasyonun da o kadar düşük olacağını söyledi.

Erdoğan’ın bu sözleri faiz artırımı olasılığını tamamen ortadan kaldırırken, piyasanın genelinde beklenti sabit bırakılacağı yönünde.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin düzenlediği ankete katılan 15 kurumun ortak beklentisine göre Merkez Bankası bugünkü toplantıda faiz değişikliği yapılmayacak.

AA Finans anketine katılan 17 ekonomist de sabit bırakılmasını bekliyor. Öte yandan politika faizinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 24’e çıkarılması öngörülüyor.

Nisan Toplantısında Hangi Kararlar Alındı?

PPK’nın karar metninde, yakın dönemde iktisadi faaliyete ilişkin açıklanan verilerin tahmin edilenden daha olumlu seviyelerde gerçekleşmesine rağmen, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişelerinin sürdüğü, finansal istikrarı tehdit eden koşulların oluştuğu belirtildi.

Depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesinin beklendiği fakat orta vadede kalıcı bir etki yaratmasının beklenmediği söylendi.

Karar açıklamasında “Kurul, para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir. Depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkileri yakından takip edilecektir.” ifadesine yer verildi.

Enflasyonun ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkilerinin, küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüksek kalmaya devam ettiği aktarılırken, bankanın yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğinin altı çizildi.

Açıklamada “TCMB, fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması için Liralaşma Stratejisi’ni tüm unsurlarıyla uygulayacaktır. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.” ifadesine yer verildi.

TCMB Öncesi Piyasalarda Son Durum

Yurt içi ekonomi piyasaların nefeslerini tutarak beklediği kritik kararın öncesinde, finansal enstrümanların güne nasıl bir başlangıç yaptığına göz atalım.

Döviz kurları sakin ama emin adımlarla yükselmeye devam ediyor.

Saat 07.30’da Dolar/TL 19,90, Euro/TL 21,46 seviyesinden işlem görüyor.

Gram altın 1252, çeyrek 2048 lira seviyesinde.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, Çarşamba günü 4.424 puandan kapandı.

Gün içinde açıklanacak olan diğer ekonomik verilere bakıldığında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu saat 14.00’te tüketici kredilerine ilişkin rakamları, TCMB ise saat 14.30’da haftalık para ve banka istatistikleri ile menkul kıymet istatistiklerini yayımlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu