Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak?

Yurt içi piyasaları TCMB’nin faiz kararını bekliyor. PPK toplantısının ardından faiz kararı açıklanacak. Beklentiler ne yönde?
Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak?
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların bugün gözü kulağı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararında. Merkez Bankası, 22 Eylül 2022 Perşembe günü, Şahap Kavcıoğlu başkanlığında düzenlenecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından, saat 14.00’te merakla beklenen faiz kararını duyuracak.

Banka 18 Ağustos toplantısında piyasa beklentilerinin aksine politika faizini 100 baz puan düşürdü. Böylelikle yedi aydır yüzde 14 seviyesinde olan faiz oranını yüzde 13’e çekmişti.

2021 Eylül toplantısında yüzde 19 olan politika faizini 100 baz puan düşürerek indirim döngüsüne giren Merkez Bankası, Ekim’de 200, Kasım’da 100 ve Aralık’ta 100 baz puan daha aşağı çekti. O tarihten geçen aya kadar da aynı seviyede sabit tutuyordu.

Piyasaların Beklentisi Ne Yönde?

TCMB’nin geçen hafta yayımladığı Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi yüzde 13 olarak paylaşıldı.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından yapılan ankete göre Merkez Bankası’nın 50 baz puan indirim yapması bekleniyor. 17 kurumun beklentisi politika faizinin yüzde 12,50’ye düşürülmesi yönünde.

Tahminlerini paylaşan kurumlardan 100 baz puanlık indirim bekleyenler olduğu gibi sabit bırakılacağını düşünenler de bulunuyor. Reuters anketi sabit bırakılacağını işaret ederken, AA anketine katılan ekonomistlerin 9’u 100 baz puan, 1 tanesi ise 50 baz puan indirim bekliyor.

Ağustos Toplantısında Hangi Kararlar Alındı?

Banka Ağustos toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 13 seviyesine çekme kararı almıştı. Geçen yılın Aralık ayından bu yana da her toplantıyı pas geçerek, değişiklik yapmıyordu. Ta ki geçen aya kadar.

PPK’nın toplantı karar metninde, enerji fiyatlarındaki yükselişin cari işlemleri olumsuz etkilediğine vurgu yapıldı. Cari dengenin sürdürülebilir seviyede kalmasının fiyat istikrarı için önemli olduğu fakat enerji fiyatlarındaki yükselişin cari denge üzerindeki riskleri canlı tuttuğu ifade edildi.

Enflasyonun ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüksek kalmaya devam ettiği aktarılırken, bankanın yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğinin altı çizildi.

TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme sürecinin devam ettiği belirtildi.

TCMB Öncesi Piyasalarda Son Durum

Yurt içi ekonomi piyasaların nefeslerini tutarak beklediği kritik kararın öncesinde, finansal enstrümanların güne nasıl bir başlangıç yaptığına göz atalım.

Döviz kurları nispeten sakin bir performans gösteriyor. Dün akşam ABD Merkez Bankası (FED), 75 baz puanlık faiz artışı kararını açıkladı. Bunun ardından dolar cephesinde çok fazla hareketlilik yaşanmadı.

Saat 07.21’de Dolar/TL 18,33, Euro/TL 18,05 seviyesinden işlem görüyor.

Gram altın 979, çeyrek 1600 lira seviyesinde.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, Çarşamba günü yüzde 0,97 düşüşle 3.245 puanla kapandı.

Gün içinde açıklanacak olan diğer ekonomik verilere bakıldığında, Türkiye İstatistik Kurumu saat 10.00’da tüketici güven endeksini açıklayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu saat 14.00’te tüketici kredilerine ilişkin rakamları, TCMB ise saat 14.30’da haftalık para ve banka istatistikleri ile menkul kıymet istatistiklerini yayımlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar