Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Toplantısına Az Kaldı, Faiz Artışı Gelir mi?

Haftaya bugün yapılacak olan faiz toplantısına ilişkin tahminler gelmeye devam ediyor. Son tahminlerde faiz artışında olası rakamlar masaya geldi. Ayrıntılar haberde;
TCMB Toplantısına Az Kaldı, Faiz Artışı Gelir mi?
HABER GİRİŞ

Ekonomi kadrolarındaki değişiklikten sonra radikal kararlar alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), tüm dikkatleri 26 Ekim Perşembe gününde yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çekti. Bugüne kadar gerçekleştirdiği 4 toplantıda politika faizini toplamda 2.150 baz puan artıran Merkez Bankası’nın bu ayki toplantıda şahin tavırda bulunma ihtimali piyasaları fiyatlandıracak.

Foreks Haber anketine katılan 22 ekonomistin tamamı faizde artışın devamının geleceği yönünde görüş bildirdi.

Faizin yüzde 8,5’ten yüzde 30’a kadar çıkması sonrası Ekim’de 5 puanlık artış kararının gelmesi ve sıkılaşma adımlarına devam edilmesi bekleniyor.

Ekonomistler, faizin 500 baz puan artırılıp yüzde 35,00 seviyesine çıkarılması yönünde beklenti içinde olurken en düşük tahmin ise yüzde 32,50 olarak kayda geçti.

Anket sonuçlarında, ağırlıklı olarak 2023’ün yüzde 40’a çıkmış faizle kapanacağı tahmini paylaşıldı. Minimum oran yüzde 33,00, maksimum beklenti ise yüzde 45,00 oldu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon Raporu Sunumu Belirleyici Olacak

Ekonomistler, Kasım ayı enflasyon rakamlarının da belirsizlik yarattığına dikkat çekti.

2 Kasım Perşembe günü yapılacak enflasyon raporu sunumunda Merkez’in 2024 sene sonu enflasyon tahmininde değişikliğe gitme ihtimali yakından takip ediliyor.

Olası bir revizyonun, bir sonraki PPK toplantıları için yol gösterici olacağı konuşuluyor.

Ekim ayı toplantısında faizin yüzde 33 seviyesine çıkmasını beklediğini paylaşan Tacirler Yatırım Ekonomisti Ekin Çınar, “PPK toplantısının ardından ise 2 kasım’da gerçekleşecek olan enflasyon raporu sunumuna odaklanacağız. Mevcut durumda yüzde 33 seviyesinde bulunan TCMB 2024 yıl sonu tahmininde bir revizyon olup olmayacağı önemli olacak” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.