Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Beklenen Eylül Faiz Kararını Açıkladı!

Ekonomi gündeminin en başında yer alan TCMB faiz kararı açıklandı. PPK’nın Eylül için kararı ne oldu? İşte detaylar;
TCMB Beklenen Eylül Faiz Kararını Açıkladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), yurt içi piyasaların adeta nefesini tutarak beklediği faiz kararını açıkladı. Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısının hemen ardından açıklanan karara göre politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildi.

Yatırımcıların kararlarını doğrudan etkileyen faiz kararı, Türkiye’de finans piyasalarını ve yatırımcıların tercihlerini doğrudan etkiliyor. Türkiye’de beklentilerin büyük çoğunluğu faizin 500 baz puan artacağı yönündeydi.

TCMB, Ağustos ayında gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini yüzde 25’e yükseltmişti. Bir önceki toplantıda enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve kontrol altına alınabilmesi için sıkılaştırmanın devam edeceği belirtilmişti.

TCMB’den Açıklama Geldi

Kararın ardından yapılan açıklamada dezenflasyonun en kısa sürede tesisi için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verildiği belirtildi.

Enflasyonun Temmuz ve Ağustos’ta beklentilerin üzerinde gerçekleştiği, yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulmanın yukarı yönlü baskı oluşturduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonda Düşüş Eğilimi Başlayacak

Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyon eğiliminde düşüşün başlayacağının değerlendirildiği bildirildi.

Kurulun mikro ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirdiği ifade edildi.

Sadeleşme sürecinin etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edeceği açıklandı. Bu çerçevede Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik parasal aktarım mekanizmasının güçlendirildiği paylaşıldı. Kurulun faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edeceği belirtildi.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine yönelik göstergelerin yakından takip edileceği, kurulun fiyat istikrarı amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği bildirildi.

TL Varlıklara Olan İlgi İstikrara Katkı Sağlayacak

Metinde, yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerdeki artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlamasının fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağı vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.