Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Eylül Toplantısı Sona Erdi! Kritik Faiz Kararı Açıklandı

Tüm dünyada yatırımcıların ve finans piyasalarının odaklandığı FED faiz kararı açıklandı. Bankanın faiz hamlesi ne oldu? İşte detaylar;
FED’in Eylül Toplantısı Sona Erdi! Kritik Faiz Kararı Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların kontrollü bir şekilde beklediği Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı açıklandı. FED, kritik toplantılar sonucunda politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,50 seviyesinde sabit bıraktı. 19 üyenin 12’si 2023’te bir kez daha faiz artışı beklediklerini savundu.

Altın, dolar, borsa ve kripto paralara direkt etki eden kararın ardından gözler FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına odaklandı. Para piyasalarında Eylül’de faizin sabit tutulmasına kesin gözüyle bakılıyordu fakat 2023’ün geri kalanında nasıl bir yol izleneceğine yönelik belirsizlik devam ediyor.

Powell ve bankadan yetkililer, enflasyonda yüzde 2 hedefini yakalayasıya kadar faiz artışlarının devam edeceğini açıkça söylemişti. 13 Eylül’de açıklanan verilere göre ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE), 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 3,7 oranında artış gösterdi. Banka, enflasyon hedefine ulaşmak için ilk adımı 2022’nin Mart ayında federal fon oranını 25 baz puan artırarak atmıştı.

Uzmanlar, FED’in faizleri daha uzun süre yüksek tutacağına yönelik endişelerin arttığını ve 10 yıllık ABD hazine tahvil getirilerinin Kasım 2007’den bu yana en yüksek düzeyde bulunduğunu ifade ediyor.

Karar Metni

Karar metninde, FED yetkililerinin uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının genişliğini belirleyebileceği belirtildi. İstihdamdaki yükselişin son dönemde düştüğü, fakat sağlam kalmayı sürdürdüğü vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dayanıklı olduğu ifade edilen açıklamada, komitenin enflasyon risklerine büyük önem verdiğinin altı çizildi.

Maksimum istihdamın ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon oranının hedeflendiği, bu çerçevede federal fon faiz oranı hedefi aralığının yüzde 5,25 ile yüzde 5,50 düzeyinde koruma kararı alındığı ifade edildi.

Powell’dan Kritik Mesajlar

Başkan Powell, komitenin enflasyonu yüzde 2’ye düşürme hedefine sıkı sıkıya bağlı olduğunu vurguladı. İstihdam piyasasının gücünü korumayı başardığını ve iyi bir dengenin ön plana çıktığını dile getirdi.

Komitenin faizi ne kadar yol kat edildiğini anlayabilmek için sabit tuttuğunu, gerekirse daha yüksek seviyelere çıkarmaya hazır olduğunu belirtti.

Projeksiyonların planlı olmadığını ve politika şartlarına göre belirleneceğini paylaşan Powell, kararları toplantıdan toplantıya alacaklarını söyledi. Ekonomik aktivitenin tahminlerden daha güçlü bir performans gösterdiğini, fakat neticeye ulaşmadan önce daha fazla ilerleme görmeleri gerektiğini savundu. Yumuşak inişin olası olduğunun altını çizdi ve komitenin temel amaçlarından biri olduğunu ifade etti.

Jerome Powell’ın açıklamaları, 2023’te bir kez daha faiz artışı olabileceğine dair sinyaller verdi.

Büyüme Beklentileri

Banka, 2023 için büyüme beklentisini pozitif olarak güncelledi ve yüzde 1’den yüzde 2,1’e çıkardı. 2024 için tahmin yüzde 1,1’den yüzde 1,5’e yükseltilirken 2025 için büyüme beklentisi yüzde 1,8’de sabit kaldı.

İşsizlik Tahminleri

Büyüme beklentilerini yükselten banka, işsizlik beklentilerini düşürdü. 2023 için yüzde 4,1’den yüzde 3,8’e, 2024 ve 2025 için yüzde 4,5’ten yüzde 4,1’e revize edildi.

Tüketim Harcamaları

Enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) manşette 2023 için beklenti yüzde 3,2’den yüzde 3,3’e yükselirken 2024 için yüzde 2,5 düzeyinde sabit kaldı.

Çekirdek PCE için 2023 beklentisi düşürüldü. 2023 için Haziran’da yüzde 3,9 olan tahmin yüzde 3,7 düzeyine düşürüldü. 2024 için yüzde 2,6’da tutuldu.

Piyasalarda Son Durum

Ons altın yüzde 0,5 artışla 1940 dolara yükseldi.

Bitcoin 27 bin 154 dolar ile yatay seyrediyor.

Dolar/TL yüzde 0,1 artışla 27,03 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.