Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası KKM Sonrası Kritik Faiz Kararını Duyurdu

Merkez Bankası, yılın sekizinci faiz kararını açıkladı. Piyasanın beklentisi karşılandı mı? PPK karar metninde hangi ifadeler yer alıyor?
Merkez Bankası KKM Sonrası Kritik Faiz Kararını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasaların dikkat kesildiği faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) 24 Ağustos 2023 tarihli toplantıda aldığı karar ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 750 baz puan artırarak yüzde 17,50’den yüzde 25’e yükseltti.

Merkez Bankası, 20 Temmuz toplantısında politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 15’ten yüzde 17,50’ye yükseltmişti.

Bloomberg HT, Anadolu Ajans Finans, Foreks Haber anketleriyle birlikte yabancı kurumların medyan beklentisi ise bugünkü toplantıdan 250 baz puanlık faiz artışını işaret ediyordu. 750 baz puanlık artırım yapılmasını kimse tahmin etmiyordu. İlaveten 250 baz puanın altında bir artırım olabileceğine dair kulis bilgileri de kaynaklar tarafından ulaştırılmıştı.

Ancak kur korumalı mevduat (KKM) için hafta sonu gelen kararla birlikte faizin ne kadar artacağı kadar PPK metninde verilecek mesajlar daha da önem kazandı.

PPK, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonda Ana Eğilim Yükselişin Sürdüğüne İşaret Ediyor

Enflasyonda yukarı yönlü seyrin devam ettiği belirtilirken bunda yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemelerinin belirleyici olduğu söylendi.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış da enflasyonu tetiklerken yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceği tahmin edildi.

Parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle dezenflasyonun 2024 yılında Enflasyon Raporu ile uyumlu şekilde tesis edilmesi bekleniyor.

Politika faizinin enflasyonu düşürecek ve orta vade hedefi olan yüzde 5’e ulaştırarak, parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği ifade edildi.

Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceğinin altı çizildi.

PPK karar metninde “Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edecektir. “ ifadesine yer verildi.

Kararlıyız!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, faiz kararı sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Kararlıyız! Fiyat istikrarı en büyük önceliğimiz…” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.