Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Temmuz Ayı PPK Faiz Kararını Açıkladı

Beklenen kritik açıklama geldi! Faiz kararını duyuran Merkez Bankası, piyasaların beklentisine karşılık verdi mi?
Merkez Bankası Temmuz Ayı PPK Faiz Kararını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasaların günlerdir üzerinde yoğunlaştığı en önemli konu olan faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) 20 Temmuz 2023 tarihli toplantısını gerçekleştirdi.

Banka, enflasyon ve mevcut ekonomik durumu ele alarak yaptığı değerlendirme sonucunda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak, yüzde 15’ten yüzde 17,50’ye yükseltti.

Merkez Bankası, 22 Haziran toplantısında 27 ay aranın ardından ilk kez faiz artırımı kararı almıştı. Ekonomi yönetimindeki isimlerin değişmesi ve rasyonel adım vurgusuyla yeni bir döneme girilirken, politika faizi 650 baz puan artırılarak yüzde 8,50’den yüzde 15’e çıkarılmıştı.

Bugünkü toplantı için ise piyasanın beklentisi 500 baz puanlık artış yapılmasıydı. Ancak hafta başından bu yana görülen döviz rekorları ve hisse senedi piyasasındaki aşırı oynaklık, daha az faiz artışı ihtimalinin fiyatlandığını gösterdi.

Faiz kararı açıklanmadan hemen önce döviz kurları sakin seyrederken, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dünkü kayıplarını telafi ederek 6.600 puan üzerinde hareket etti.

GCM Yatırım Banner

Kurul Parasal Sıkılaştırma Sürecinin Devam Etmesine Karar Verdi

Kurulun, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiği belirtildi.

Küresel enflasyon düşüş gösterse de hala merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde seyrettiği, bu nedenle birçok ülkede parasal sıkılaştırma sürecine devam edildiği aktarıldı.

Ülkemizde de yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile hizmet enflasyonundaki katılık etkili olmak üzere yakın döneme ilişkin göstergelerin, enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret ettiği belirtildi.

Politika faizinin, enflasyonun ana eğilimini düşüreceği, enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği açıklandı.

Enflasyonda belirgin iyileşme olana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği söylendi.

Açıklamada, “Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.