Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Yeni Dönemin İlk Faiz Kararını Açıkladı

TCMB, Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki ilk toplantısını yaptı. PPK, tahminlerin çok farklılık gösterdiği kritik faiz kararını duyurdu.
Merkez Bankası Yeni Dönemin İlk Faiz Kararını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yurt içi piyasaların haftalardır beklediği faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK) bugün, göreve yeni atanan Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk kez bir araya geldi.

PPK, 22 Haziran 2023 tarihli toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 15’e yükseltti.

TCMB, Şubat toplantısında faiz oranını yüzde 8,50 seviyesine çekti. Mayıs ayında da sabit tutarak, deprem sonrası toparlanma için yeterli olduğu vurgusu yapılmıştı.

28 Mayıs’ta gerçekleşen seçimin ardından Türkiye yeni bir döneme başlarken, değişimin ilk ayağı ekonomi alanında oldu. Ekonomi yönetimine atanan isimlerin rasyonel zemin ve güven vurgusu piyasada faiz artışı beklentisini doğurdu.

Ancak tahminler arasında çok ciddi farklılık gözlendi. Merkez Bankası’nın faiz kararı konusunda yerli ve yabancı ekonomistlerin beklentileri yüzde 15-40 arasında değişiyordu. Medyan beklenti ise yüzde 8,50 olan faiz oranının yüzde 20’ye çıkarılmasıydı.

GCM Yatırım Banner

Parasal Sıkılaştırma Süreci Başlıyor

Kurulun, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar verdiği bildirildi.

Küresel ekonomide enflasyon düşmesine rağmen halen uzun dönem ortalamaların üzerinde seyrettiğine dikkat çekildi.

Ülkemizde, yakın döneme ilişkin göstergelerin enflasyonun ana eğiliminde yükselişe işaret ettiği, bunda yurt içi talepteki güçlü seyir, maliyet yönlü baskılar ve hizmet enflasyonundaki katılığın belirleyici olduğu söylendi.

Politika faizini enflasyonun ana eğiliminin gerilemesini ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşmasını sağlayacak parasal ve finansal koşulları oluşturacak şekilde belirleneceği aktarıldı.

Karar metninde “Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. Enflasyon ve enflasyon eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.” ifadesi kullanılarak kademeli faiz artışına başlandığının işareti verildi.

Parasal sıkılaştırma sürecinin başlaması ile para politikasının etkinliğinin artacağı, buna ek olarak cari dengenin iyileştirilmesini sağlayacak stratejik yatırımların destekleneceği açıklandı.

Kararların öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alınmaya devam edileceği belirtilirken, “Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirecektir. Sadeleşme süreci, etki analizleri yapılarak kademeli olacaktır.” ifadesine de yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.