Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Faiz Kararını Açıkladı: Mayıs’ta da Sabit Bıraktı

Piyasalarda tüm dikkatler 28 Mayıs'taki ikinci tur seçimleri öncesinde verilecek son faiz kararına çevrilirken, Merkez Bankası’ndan kritik açıklama geldi.
TCMB Faiz Kararını Açıkladı: Mayıs’ta da Sabit Bıraktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın beşinci faiz kararını açıkladı. 25 Mayıs 2023 tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, piyasaların beklentilerine paralel şekilde yüzde 8,50 oranında sabit bırakıldı.

Merkez Bankası, 27 Nisan toplantısında da faiz değişikliği yapmazken, “Kurul, para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir.” ifadesine yer vermişti.

Bu açıklama, Mayıs toplantısı için sabit bırakılacağı beklentilerine zemin hazırladı. Bunun dışında AA Finans ve Bloomberg HT anketine katılan ekonomistler de faiz oranında değişiklik yapılmayacağı yönünde ortak paydada buluşmuştu.

Dolar kuru faiz kararının açıklandığı saat 14.00’te 19,92, Euro kuru 21,43 lirada seyrediyordu. Kararın ardından her ikisinde de kayda değer bir değişim olmadı.

PPK karar metninde daha önceki ifadeler yinelenerek yakın dönemde iktisadi faaliyetlere ilişkin açıklanan verilerin tahminlerden daha olumlu gerçekleştiği fakat jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının etkisiyle gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişelerinin sürdüğü ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında banka iflaslarının tetiklediği finansal istikrarı tehdit eden koşulların da oluştuğu kaydedildi.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği, gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerindeki ayrışmanın devam etmesi ile birlikte finansal istikrarı öncelikleyen eşgüdümlü adımların atıldığı söylendi.

Mevcut Faiz Oranının Yeterli Olduğu Vurgusu Yinelendi

PPK, daha önceki toplantı metninden farklı olarak yeni bir ifade ekledi.

Açıklamada, “Asrın felaketi öncesindeki öncü göstergeler 2023 yılının ilk çeyreğinde iç talebin dış talebe kıyasla daha canlı olduğuna ve büyüme eğiliminde artışa işaret etmekteydi. Güncel veriler deprem bölgesinde ekonomik faaliyetin beklenenden hızlı toparlandığını göstermekte, orta vadede depremin Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etkide bulunmayacağı belirginleşmektedir.” ifadesine yer verildi.

Turizmin cari işlemler dengesine güçlü katkısının yılın tüm aylarında yayılarak devam ettiği, iç tüketim talebinde devam eden artışın, enerji fiyatlarındaki yüksek seviye ve ana ihracat pazarlarındaki zayıf iktisadi faaliyetin cari denge üzerindeki riskleri canlı tuttuğu belirtildi.

Kurulun, liralaşma stratejisi kapsamında parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edeceği, depremin yol açtığı arz-talep dengesizliklerinin enflasyon üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği bildirildi.

Geçen toplantıda yer alan “Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Kurul, para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir. Depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkileri yakından takip edilmektedir.” ifadesi korunarak, bir sonraki toplantıda alınacak karara dair sinyal verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın