Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Seçim Öncesi Son Faiz Kararını Açıkladı!

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan kurul ne yönde karar verdi?
TCMB Seçim Öncesi Son Faiz Kararını Açıkladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı kararını açıkladı. Banka, 14 Mayıs seçimleri öncesindeki son toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmedi ve yüzde 8,50’de sabit bıraktı.

Şubat toplantısında 50 baz puan indirim yapan Merkez Bankası, Mart ayında pas geçmişti. Son iki toplantının karar metninde mevcut faiz oranının deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğunu belirtmişti.

Anadolu Ajansı, Bloomberg HT ve Reuters anketine katılan ekonomistlerin geneli de bu toplantıda faiz değişikliği yapılmayacağını öngörüyordu.

Karar metninde bir önceki toplantılardaki benzer ifadeler kullanılırken ekonomik faaliyetlerin son zamanlarda tahmin edilenden olumlu seyrettiği fakat jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişesini sürdürdüğü ifade edildi.

Türkiye’nin geliştirdiği çözümler sayesinde birçok sektörde arz sorunlarının azaltıldığı fakat yine de üretici ve tüketici enflasyonunun yüksek seviyelerde seyrettiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Politika Faizi Deprem Sonrası Toparlanmayı Desteklemek için Yeterli

6 Şubat’ta meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremlerinin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği ifade edildi.

Depremin yakın vadede ekonomiyi etkileyeceği fakat orta vadede kalıcı bir etki yaratmayacağı bir kez daha vurgulandı.

Depremin yol açtığı arz talep dengesizliklerinin enflasyon üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği söylenirken, “Sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması deprem sonrasında daha da önemli hale gelmiştir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Kurul, para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir.” ifadesi kullanıldı.

Enflasyonun orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar tüm araçların kararlılıkla kullanılmaya devam edileceği, fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması için Liralaşma Stratejisi’nin tüm unsurlarıyla uygulanacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın