Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT Ekim Ayı Faiz Tahminini Açıkladı

Merkez Bankası’nın Perşembe günü açıklayacağı faiz kararından önce Bloomberg HT Ekim ayına ilişkin tahminini paylaştı. Detaylar haberin içerisinde;
Bloomberg HT Ekim Ayı Faiz Tahminini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun 26 Ekim’deki toplantısının ardından açıklayacağı faiz kararı öncesi tahminler gelmeye devam ediyor. Foreks Haber’in ekonomistlerinin 500 baz puanlık artış yönündeki beklentisinin ardından Bloomberg HT de tahmini paylaştı.

Bloomberg HT’nin anketine katılan 27 kurumun medyan beklentisi, Ekim toplantısının ardından Merkez Bankası’nın faizi 500 baz puan artırarak yüzde 35 seviyesine çıkarılacağı yönünde oldu.

Söz konusu ankete katılan kurumlar, maksimum faiz beklentisini yüzde 35, minimum beklentisini ise yüzde 32,5 olarak kaydetti.

Diğer bir taraftan anket döneminde 24 kurumun, 2023 yıl sonuna yönelik tahminlerini de açıkladığı bildirildi. Ekim ayı anketinde 2023 yıl sonu için medyan beklentinin yüzde 38,8 seviyesine yükseldiğine işaret edildi. Anketin önceki sonuçlarında medyan beklenti yüzde 35 olarak belirtilmişti.

2023 yıl sonuna ilişkin maksimum beklentinin yüzde 40, minimum beklentinin ise yüzde 35 seviyesinde olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ardından kurulan yeni ekonomi yönetiminin faiz artışı yaptığı 4 toplantıda toplamda 2.150 baz puan faiz artışı gerçekleştirdi.

Merkez Bankası’nın 21 Eylül’deki toplantısından 500 baz puanlık faiz artış kararı çıkmıştı. Böylece faiz oranı yüzde 25’ten yüzde 30’a yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın