Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Nas Politikasını Raftan İndirebilir

Enflasyonla mücadele kapsamında rafa kaldırılan ‘nas’ politikasına geri dönüleceğine ilişkin Amerikalı yatırım bankasından dikkat çeken tahmin geldi. Detaylar haberde;
Türkiye Nas Politikasını Raftan İndirebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) art arda beşinci toplantısında da faiz artışına gitmesi ve politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 35 seviyesine çıkarması uluslararası finans sektöründe enflasyona karşı kararlı bir duruş sergilendiği yönünde yorum aldı. Yatırımcılar için güven oluşturacak ekonomi politikalarına ağırlık verilmesi gerekliliğine dikkat çeken yabancı bankalardan TCMB’nin çizeceği yola ilişkin tahminler sıralandı.

Londra merkezli bağımsız bir ekonomik araştırma şirketi Capital Economics, 2024’ün ilk çeyreği için Türkiye’de politika faizinin yüzde 47,5 seviyesini görebileceği tahminini paylaşırken, çokuluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs tarafından ters köşe yorum geldi.

Banka, 2024 görünüm raporunda, TCMB’nin gelecek yıl faiz indirim kararına geri döneceği dönemi işaret etti. 2024 yılının 3. çeyreğinde faiz indirimlerine başlanmasının muhtemel göründüğü bildirildi.

Enflasyonda Seviye Yüzde 35’e Çekilebilir

Rapora göre Türkiye’de ekonomi yönetimi bu yıl faiz artırımlarına devam diyecek. Sıkılaşan adımlarla politika faizinde seviye bu yıl içinde yüzde 40’ı görecek.

Ancak TCMB, gelecek yılda ateşi bir nebze dinecek olan enflasyonu gerekçe göstererek sene sonuna doğru faiz indirimlerine kaldığı yerden devam edecek.

GCM Yatırım Banner

Böylece 2024’ün sonunda faiz yüzde 40 seviyesinden yüzde 25’e kadar çekilecek. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ tezine geri dönen Türkiye’de, gelecek yılın sonunda ise enflasyonun yüzde 35 seviyesinde olacağı tahmin edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.