Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Capital Economics’ten Sıcağı Sıcağına Faiz Tahmini

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın bugün açıkladığı faiz kararının ardından Capital Economics, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin tahminini açıkladı. İşte detaylar;
Capital Economics’ten Sıcağı Sıcağına Faiz Tahmini
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü 500 baz puanlık faiz kararının ardından Capital Economics’ten konuyla ilgili değerlendirme geldi. Capital Economics’ten Liam Peach tarafından yayımlanan yatırımcı notunda Merkez Bankası’nın 500 baz puanlık faiz artışıyla rotasına sadık kaldığına işaret etti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bugün toplantısında politika faizinin yüzde 35’e seviyesine yükseltti.

TCMB’nin politika sıkılaştırması ve son dönemdeki iletişimine işaret eden Peach, bankanın kararının kredibilitesini yeniden inşa etmesine ve enflasyona karşı daha ciddi bir duruş sergilediğine dair güven oluşturmaya yardımcı olduğunu belirtti.

Bankanın enflasyonu düşürmesi ve on yıl içinde tek haneli enflasyona ulaşması için faiz oranlarının uzun bir süre kısıtlayıcı bir seviyede tutulması gerekeceğini öngördü.

Peach açıklamasında, şu anda yüzde 35 seviyesinde olan faiz oranlarının 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 47,5’e ulaşmasını beklediğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

2024 senesinde pozitif reel faiz oranlarının muhtemel göründüğünü ileri sürerek, ancak yatırımcı güvenini korumak için en az birkaç yıla ihtiyaç olduğuna da vurguda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.