Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Duyurdu: İşte Türkiye’nin Ekim Ayı Enflasyon Rakamları

TÜİK tarafından Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık bazdaki artış yüzde 60'ın üzerinde olmaya devam ediyor. Detaylar geliyor...
TÜİK Duyurdu: İşte Türkiye’nin Ekim Ayı Enflasyon Rakamları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta yurt içi piyasalarda en çok beklenen verilerden birisi enflasyon rakamları olmuştu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini paylaştı. Buna göre tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 61,36 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 3,43 seviyesinde oldu. Enflasyon 12 aylık ortalamalara göre yüzde 54,26 olarak gerçekleşti.

Yapılan anketlerde enflasyon beklentileri aylık bazda yüzde 3,93, yıllık bazda ise yüzde 62,12 olarak belirlenmişti. Rakamlar, Eylül ayındaki yüzde 61,53’lük yıllık artışı takip ediyor. Diğer yandan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kendi enflasyon hesaplamasını paylaştı. ENAG’a göre Ekim ayı enflasyonu yüzde 126,18 olarak gerçekleşti.

Aylık enflasyon grafiği
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 25,98 ile konut oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 94,12 ile lokanta ve oteller oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla Ekim ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde -0,18 ile ulaştırma oldu. Aynı dönemde bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 13,73 ile giyim ve ayakkabı oldu.

Endekste kapsanan 143 temel başlıktan Ekim ayı itibarıyla, 15 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 6 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 122 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, 2023 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,48, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 60,05, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,61 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,65 olarak gerçekleşti.

TÜİK’in bugün açıkladığı bir diğer rapor, Ekim ayı üretici enflasyonu oldu. Rapora göre üretici fiyatları yıllık bazda yüzde 39,39 artarken, aylık bazda yüzde 1,94 yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Enflasyon Raporu 2023-IV bilgilendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulunmuştu. TCMB Başkanı Erkan, 2023 yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 65 olarak beklediklerini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın