Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dev Banka Duyurdu: 4 Milyar Euro Sermaye Artırımı Yapılacak!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, sermaye tabanında artırıma gideceğini duyurdu. Bu bankanın üçüncü büyük sermaye artırımını olacak.
Dev Banka Duyurdu: 4 Milyar Euro Sermaye Artırımı Yapılacak!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından sermaye tabanının artırılmasına yönelik karar alındı. Bu karar ile bankanın ödenmiş sermayesi 4 milyar euro artırılacak ve sermaye tabanı 34 milyar euroya çıkarılacak.

Hissedarlardan gelecek ek sermayenin, Ukrayna’nın reel ekonomisine hem savaş döneminde hem de yeniden yapılanma döneminde önemli ve sürdürülebilir yatırım sağlamak için kullanılacağı belirtildi. Ek olarak EBRD, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Ukrayna’ya 3 milyar euroyu aşkın destek sağladı.

Son adım, EBRD’nin kayıtlı sermaye stokunun artırılmasına ilişkin resmi süreci tamamlıyor ve sermaye artırımı 31 Aralık 2024’te yürürlüğe girecek. Banka böylece 1996 ve 2010 yıllarından sonra en büyük üçüncü sermaye artırım kararını almış oldu.

EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso alınan kararla ilgili, bunun banka için tarihi bir an olduğunu belirterek, “Hissedarlarımızın bu kararı, benzersiz misyonu ve etki yaratmaya odaklı iş modeliyle bankamıza olan güvenlerini bir kez daha teyit ediyor.” ifadelerini kullandı.

EBRD Kuruluş Anlaşması’nda yer alan maddeye göre hissedarlar ek hisselere sahip olabilecek. İlk başvuruların 2024’ün başlarında alınması, ödemelerin ise 2025’in başlarından itibaren alınması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.