Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Bankalarından Beklenti Büyük: Rekabet Edemeyeceği Yer Yok

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı’ndan dikkat çeken sektör yorumu geldi. Türk bankalarının kriz alışkanlığı ve rekabet gücünün dirençliliği ortaya kondu.
Türk Bankalarından Beklenti Büyük: Rekabet Edemeyeceği Yer Yok
YAYINLANMA ZAMANI

Yüksek enflasyonu baskılama sözü veren Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin de üzerinde faiz artışına gitmesinin ardından Aralık ayı toplantısında yeni bir sürpriz yapması beklenirken, bankacılık sektörünün sıkılaşma adımlarına dayanıklılığı çok defa sorgulandı.

Ekonomik zorluklara rağmen Türk bankacılık sektöründe son 2 yılda batık kredinin neredeyse yok düzeyinde olduğu yönünde oluşan değerlendirmelerin ardından paralel bir yorum da Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali’den geldi.

“Türk bankacılık sisteminin rekabet edemeyeceği herhangi bir bankacılık sistemi yok” diyen Bali, sektörün dirençliliğine dikkat çekti.

Atılım Üniversitesi tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Bali, “Çok uzun yıllar önce uluslararası bir konferansta oradaki muhataplarımıza ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gece saat 3’te Türk hazinesine borç verip, sabaha karşı geri tahsil edebilir’ demiştim. Onlar şu anda bile bu yöntemleri, bu uygulamaları yapabilir durumda değiller” dedi.

“Bizim Rutinimiz Kriz”

Sektörün teknolojiye yatkınlığının yanı sıra nitelikli insan gücü ve tecrübesinin üst düzeyde olduğunu ifade ederek, 2008 yılında yaşanan küresel krizi hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

O dönemde yaşanan krizi Avrupa bankacılık sisteminin iyi yönetememesinin nedenini, rutin içinde yaşıyor olmaya bağlayan Bali şöyle konuştu:

“Rutinin içinde yaşayan kişi kriz yönetemez. Bizim rutinimiz kriz. Hatta sıkılırız işler biraz istikrarlı gider, iyi giderse. Biz her gün her şeyi yeniden değiştiren bir ulusuz ve bu çok büyük bir pratiklik de kazandırıyor açıkçası. Bankalarda da, şirketlerimizde de bunun çok önemini görüyoruz. Bu kadar ağır işler aslında kolay değil altında kalırsınız, kalmanız lazım normal şartlarda.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.