Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası için Karar Günü! Faiz Kaç Puan Artar?

Yurt içi yatırımcıların merakla beklediği kritik gün geldi çattı. TCMB, bugün faiz kararını duyuracak. Kim, ne bekliyor? İşte yanıtlar…
Merkez Bankası için Karar Günü! Faiz Kaç Puan Artar?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında bugün toplanıyor. Yurt içi piyasaların merakla beklediği faiz kararı saat 14.00’te açıklanacak.

Dolar, borsa ve altın olmak üzere tüm yatırımcılar bu karara odaklanmış durumda.

Geçen haftadan bu yana birçok yerli ve yabancı ekonomistin faiz konusunda yaptığı tahminleri takip ettik. Genel olarak herkes faiz artışı yapılması yönünde hemfikir görünüyor.

Şu ana kadar gelen tüm beklentiler de 250 baz puan artırılarak yüzde 37,50’ye yükseltilmesi yönünde.

Merkez Bankası, yeni yönetimle birlikte Haziran ayından bu yana beş toplantıda da kesintisiz bir şekilde faiz artışı yaptı. Böylece politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 35’e kadar yükseltti.

GCM Yatırım Banner

26 Ekim toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltilmişti. Bu karar piyasanın beklentisine paralel gelirken, banka enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için sıkılaştırma sürecinin devam edeceğini vurgulamıştı.

Peki, 23 Kasım 2023 tarihli PPK toplantısında ekonomistler faiz kararı için ne bekliyor?

Foreks Haber

Foreks Haber’in 22 ekonomistle hazırladığı ankete göre de medyan beklenti yüzde 35’ten yüzde 37,50’ye çıkarılması yönünde.

Verilen yanıtlar arasında en yüksek tahmin yüzde 40, en düşük tahmin 37,50 oldu. 22 ekonomistin 18’i 250 baz puanlık artış beklentisini açıkladı.

Ekonomistlerin 12 ay sonrası için beklentisi yüzde 36, 2024 yılı sonu için beklentisi ise yüzde 35 oldu.

Bloomberg HT

Bloomberg HT’nin 27 ekonomistle hazırladığı ankete göre en yüksek beklenti yüzde 40, en düşük yüzde 37,50 oldu.

Medyan beklenti ise 250 baz puan artışla yüzde 37,50 seviyesine çıkarılması yönünde. Anket sonuçlarına göre faiz oranında 2024 yılı beklentisi yüzde 38 – yüzde 50 arasında değişiyor.

AA Finans

Anadolu Ajans (AA) Finans anketine göre bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 250 baz puan artırılarak yüzde 37,50’ye çıkartılacak.

12 ekonomistle hazırlanan anket sonuçlarına göre ekonomistler 250 ila 500 baz puanlık bir artırım öngörüyor. Politika faizinin bu yıl sonunda yüzde 40 olması bekleniyor.

JPMorgan

ABD’li yatırım bankası JPMorgan Türkiye Ekonomisti Fatih Akçelik, TCMB’nin bugünkü toplantıda politika faizini 250 baz puan artışla yüzde 37,50 seviyesine çıkarmasını bekliyor.

İlaveten Aralık ayında da 250 baz puanlık artış öngörüyor. TCMB’nin son yönlendirmelerinde şahin göründüğünü, 2024 yılı sonunda faizin yüzde 45 olmasını beklediğini aktardı.

Societe Generale (SocGen)

Avrupa’nın ana finans şirketlerinden Societe Generale de 250 baz puanlık artış öngördü. Kurum daha önceki tahminlerinde faiz oranının 2024 yılının ilk çeyreğinde yüzde 40 olmasını beklediğini aktarmıştı.

ING Bank

TCMB için tahmin açıklayan bir başka kurum ise Hollanda merkezli çok uluslu bankacılık şirketi ING Bank oldu. TCMB’nin hız kesmesini bekleyen ekonomistler bugünkü toplantıda 250 baz puanlık artışla yetineceğini düşünüyor.

Volkan Dükkancık

Alnus Yatırım eski Araştırma Direktörü Volkan Dükkancık, dün Dünya Gazetesi’ne faiz konusunda beklentilerini açıkladı.

Başarılı analistin beklentisi de diğer ekonomistlerle aynı olurken, TCMB’nin politika faizini yüzde 37,50 seviyesine çıkaracağını öngörüyor.

Morgan Stanley

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley de politika faizinin 250 baz artacağını tahmin ediyor.

Morgan Stanley CEEMEA Ekonomisti Hande Küçük tarafından hazırlanan nota göre Merkez Bankası bugün biraz vites düşürecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.