Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley’den Enflasyon ve Faiz Tahmini Geldi

Yatırım bankası Morgan Stanley, değerlendirmelerini paylaştı. Enflasyon 2024 Aralık'ta hangi seviyede olacak? TCMB faiz artırımda tempoyu yavaşlatacak mı? İşte detaylar...
Morgan Stanley’den Enflasyon ve Faiz Tahmini Geldi
Son Güncelleme: 

Amerika merkezli yatırım bankası Morgan Stanley’den Türkiye’nin 2024 Aralık ayına yönelik enflasyon rakamı ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Kasım ayı toplantısında alacağı faiz kararı hakkında tahminlerini paylaştı.

Buna göre Morgan Stanley, politika faizinin yılın ilk yarısında yüzde 40’a ulaşması ve yılsonuna kadar o seviyede devam etmesi ayrıca finansal koşulların sıkı kalması koşulu ile manşet enflasyonun 2024 sonunda yıllık yüzde 42,5’e gerileyeceğini öngördü.

Bunun yanında reel GSYH büyümesinin yıllık yüzde 3,5 olmasını bekliyor.

Kurum, Ocak ayında yapılacak olan asgari ücrette yüzde 40’lık bir artış yapılacağını tahmin etti. Söz konusu bu artış ile Orta Vadeli Program’da (OVP) öngörülen yüksek kamu harcamaları, sıkılaştırma adımlarının enflasyonu yukarı yönlü etkileyeceği belirtildi.

“TCMB Tempoyu Yavaşlatacak”

Morgan Stanley, TCMB’nin sıkılaşma adımlarını yavaşlayarak devam ettireceğini öngördü.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek Kasım ayı toplantısı öncesi tahminlerini açıklayan kurum, politika faizinin 250 baz artacağını tahmin etti.

Morgan Stanley CEEMEA Ekonomisti Hande Küçük’ün notuna göre TCMB’nin tempoyu yavaşlatacağını bildirdi.

Kurum, 250 baz puanlık artışı parasal duruşun büyük ölçüde normalleştiğini, sıkılaştırmanın etkisinin önümüzdeki aylarda daha görünür hale geleceğini bildirerek tahmin etti.

Söz konusu notta şu ifadeler yer aldı:

“TCMB’nin artış hızını azaltması ve birikimli sıkılaştırma adımlarının ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki etkisini değerlendirmesi muhtemel.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu